7. sınıf öğrencilerinin yapay zekâ destekli çevre eğitimine yönelik deneyimleri
Experiences of 7th grade students in artificial intelligence–supported environmental education
- Tez No: 986654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ERCAN YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin yapay zekâ destekli çevre eğitimi sürecindeki deneyimlerini ortaya koymak ve bu eğitimin öğrencilerin çevre konularındaki bilgi ve farkındalıklarına, doğa ile etkileşim durumlarına ve yapay zekâ-çevre ilişkisini kurmalarına nasıl katkı sağladığını incelemektir. Altı haftalık uygulama sürecinde öğrenciler, yapay zekâ teknolojilerini kullanarak çevre sorunlarına yönelik çözümler geliştirmiş ve doğa temelli etkinliklere katılmışlardır. Eğitim sürecinde PlantNet, ChatGPT, Canva, Magic School ve AI Footprint Calculator gibi yapay zekâ araçları kullanılmıştır. Biyoçeşitliliğin azalması, nesli tükenen canlılar, iklim krizi, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve orman tahribatı gibi çevre konularında doğa temelli etkinlikler ile yapay zekâ uygulamaları harmanlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül tekli durum deseni kullanılmıştır. Çalışma grubuna, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Mersin ili Erdemli ilçesindeki bir devlet ortaokulunda 7. Sınıf düzeyinde öğrenim gören 15 öğrenci dâhil edilmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, yarı yapılandırılmış gözlem formları ve öğrenci günlükleri aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularında, yapay zekâ destekli çevre eğitiminin öğrencilerin çevre sorunlarına yönelik bilgi ve farkındalıklarını arttırdığı, doğa ile etkileşimlerini güçlendirdiği ve çevreye ilişkin sorumluluk duygularını geliştirdiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin, süreç sonunda hem yapay zekâ konusunda hem de yapay zekâ-çevre ilişkisini kurma noktasında ilerleme kaydettikleri sonucuna varılmıştır. Öğrenciler çevre sorunlarını neden-sonuç ilişkisi içinde analiz edebilmiş, çözüm önerilerinde teknolojiyi etkin biçimde kullanabilmiş ve doğaya karşı daha duyarlı davranışlar sergilemiştir. Ayrıca öğrencilerin yapay zekâ teknolojilerini çevre sorunlarının çözümünde bir araç olarak görmeye başladıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin çevre eğitimine ilişkin görüş ve deneyimlerinin genel olarak olumlu olduğu; bu deneyimlerin araştırmanın amacına uygun biçimde öğrencilerde yaparak-yaşayarak öğrenme, doğayla etkileşim ve yapay zekâ teknolojilerini öğrenme sürecine entegre etme becerilerini geliştirdiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları ışığında araştırmacılara ve uygulayıcılara çalışma sonunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the experiences of 7th grade students during an artificial intelligence (AI)-supported environmental education process and to examine how this education contributed to their knowledge and awareness of environmental issues, their interactions with nature, and their ability to establish connections between AI and the environment. During the six-week implementation process, students used AI technologies to develop solutions to environmental problems and participated in nature-based activities. AI tools such as PlantNet, ChatGPT, Canva, Magic School, and the AI Footprint Calculator were utilized throughout the educational process. Nature-based activities and AI applications were integrated on topics such as biodiversity loss, endangered species, climate crisis, sustainability, recycling, and deforestation. The study employed a qualitative research approach using a holistic single case study design. The study group consisted of 15 seventh-grade students studying at a public middle school in Erdemli district of Mersin during the 2024–2025 academic year spring semester. Data were collected through semi-structured interviews, semi-structured observation forms, and student diaries, and analyzed using content analysis techniques. The findings revealed that AI-supported environmental education enhanced students' knowledge and awareness of environmental issues, strengthened their interaction with nature, and fostered a sense of environmental responsibility. It was concluded that by the end of the process, students had made progress both in understanding artificial intelligence and in establishing meaningful connections between AI and environmental concepts. Students were able to analyze environmental problems within a cause-effect framework, use technology effectively in proposing solutions, and exhibit more sensitive attitudes toward nature. Moreover, students began to perceive AI technologies as useful tools for addressing environmental problems. Overall, students' views and experiences regarding environmental education were positive; these experiences, in line with the aim of the study, contributed to the development of experiential learning, interaction with nature, and the integration of AI technologies into their learning processes. Based on the results, several recommendations were made for researchers and practitioners.