The effect of exposure severity on the relationship between dissociation and posttraumatic stress disorder
Travmaya maruz kalma şiddetinin, disosiyasyon ve travma sonrası stres bozukluğu ilişkisindeki etkisi
  1. Tez No: 98682
  2. Yazar: İREM AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
The Effect of Exposure Severity on the Relationship between Dissociation and Posttraumatic Stress Disorder by irem Akduman The aim of the present study is to explore the effect of the exposure severity on the relationship between dissociative tendency and PTSD. It was predicted that, when the dissociative tendencies of an individual is high, his/her PTSD symptom severity will also be high, regardless of his/her severity of exposure. The sample for the study was drown from 1999 İzmit Earthquake survivors. The scales used were Dissociative Experiences Scale and Posttraumatic Stress Diagnostic Scale. In addition to these questionnaires, a severity of exposure scale was developed. The hypothesis was not confirmed by the findings. The results showed that, contrary to what was predicted, when the dissociation level is high, exposure severity played an important role in the symptom severity level of the participants. Accordingly, it was concluded that, there is a relationship between dissociative tendencies and PTSD, however, when studied together, the impact of the severity of exposure on the development of posttraumatic stress disorder is stronger than the dissociative tendencies'.
Özet (Çeviri)
Travmaya Mağruz Kalma Şiddetinin, Disosiyasyon ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu llişkisindeki Etkisi İrem Akduman Bu araştırmada travmaya mağruz kalma şiddetinin, disosiyasyon ve travma sonrası stres bozukluğu ilişkisindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan çalşmada, yüksek disosiyasyon eğilimli kişilerin, yaşadıkları travmanın şiddeti ne olursa olsun, yüksek travma sonrası stres bozukluğu belirtileri gösterecekleri öngörülmüştür, örneklem grubu, 1999 İzmit dempreminin bayan mağdurlarından oluşturulmuştur. Araştırmada kullanılan ölçekler, Disosyatif Yaşantılar Ölçeği ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tanı ölçeğidir. Bu ölçeklere ek olarak Travmanın Şiddeti ölçeği geliştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, beklenilenin aksine, disosyatif eğilim ne olursa olsun, yaşanan travmanın şiddeti, kişilerin travma sonrası stres bozukluğu belirtilerini etkilediği bulunmuştur. Bu bulguların sonucunda, travmanın şiddetinin, disosiyasyon ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu ilişkisinde önemli bir rolü olduğu görülmüştür. Disosiyasyon ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu arasında bir ilişki vardır, fakat bu ilişkiye travmanın şiddeti eklendiğinde, travma şiddetinin Travma Sonrası Stres Bozukluğu üzerindeki etkisinin, disosyatif eğilimin etkisinden daha fazla oluşu gözlenilmiştir. VI