Farklı diyabetes mellitus formlarında manyetik rezonans görüntüleme kullanılarak pankreatik dokunun yapay zeka destekli analizi ve bulguların metabolik parametrelerle ilişkisi
AI-supported analysis of pancreatic tissue using magnetic resonance imaging in different types of diabetes mellitus and the relationship of findings with metabolic parameters
- Tez No: 986854
- Danışmanlar: PROF. DR. MERVE GÜLBİZ DAĞOĞLU KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaçlar: Latent otoimmün diyabet (LADA), klinik ve biyokimyasal benzerlikler nedeniyle sıklıkla tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) ile karıştırılmaktadır. Multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (mpMRG) ve radyomik analizler, otoimmün hasara bağlı pankreatik yapısal ve mikroyapısal değişiklikleri ortaya koyarak LADA'nın ayırıcı tanısına katkı sağlayabilir. Gereç ve yöntemler: Bu prospektif çalışmaya LADA (n=51), tip 1 diyabet (n=26), T2DM (n=53) ve sağlıklı kontrol (n=33) olmak üzere toplam 163 erişkin birey dahil edildi. Tüm katılımcılara T1-ağırlıklı ve T2-ağırlıklı görüntüleme, difüzyon ağırlıklı görüntüleme (ADC), proton yoğunluk yağ fraksiyonu (PDFF), T1 haritalama ve T2* haritalama içeren standart pankreas MRG protokolü uygulandı. Pankreas volümü ve bölgesel kantitatif MRG parametreleri ölçüldü. Manuel segmentasyon sonrası bias düzeltme, izotropik yeniden örnekleme ve yoğunluk normalizasyonu uygulanarak radyomik özellikler elde edildi. Klinik, MRG, radyomik ve kombine veri setleri kullanılarak makine öğrenmesi modelleri oluşturuldu. Tanısal performans, 30 tekrarlı stratifiye beş katlı çapraz doğrulama ile ve temel ölçüt olarak eğri altı alan (AUC) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: LADA grubunda C-peptid düzeyleri T2DM'ye kıyasla anlamlı olarak daha düşüktü (0.30 vs 3.08 ng/mL, p<0.001) ve toplam pankreas hacmi belirgin olarak azalmıştı (35.5 ± 13.7 vs 50.4 ± 19.7 cm³, p<0.001). Pankreas korpusunda T1 relaksasyon süreleri LADA'da daha yüksekti (p=0.039), pankreas başında PDFF değerleri ise T2DM'de daha yüksekti (p≈0.012). Özellikle şekil özelliklerinden Flatness ve Elongation, texture özelliklerinden ise heterojeniteyi gösteren RunLengthNonUniformity ayırıcı tanıya katkı sağladı. Klinik, MRG ve radyomik verilerin birlikte kullanıldığı modellerde AUC değeri 0.94'e ulaştı. Sonuç: Multiparametrik MRG ve radyomik analizler, LADA ve T2DM arasında belirgin pankreatik fenotipik farklılıkları ortaya koymakta ve klinik belirteçlerle birlikte kullanıldığında tanısal doğruluğu arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Latent autoimmune diabetes in adults (LADA) is frequently misclassified as type 2 diabetes mellitus (T2DM) because of overlapping clinical and biochemical features. Advanced imaging techniques, including multiparametric MRI (mpMRI) and radiomics, may capture subtle structural and microstructural pancreatic alterations related to autoimmune injury and may aid in differentiating LADA from T2DM. To evaluate the diagnostic performance of multiparametric pancreatic MRI and radiomics in distinguishing LADA from T2DM and to assess the added value of imaging biomarkers when combined with clinical variables. Materials and Methods: In this prospective study, 163 adults were enrolled and categorized as LADA (n=51), type 1 diabetes mellitus (n=26), T2DM (n=53), and healthy controls (n=33). All participants underwent standardized pancreatic MRI, including T1-weighted and T2-weighted imaging, apparent diffusion coefficient (ADC), proton density fat fraction (PDFF), T1 mapping, and T2* mapping. Pancreatic volume and regional quantitative MRI parameters were measured. Radiomic features were extracted from manually segmented pancreatic regions following bias field correction, isotropic resampling, and intensity normalization. Machine learning models were developed using clinical, MRI, radiomics, and combined feature sets. Diagnostic performance was assessed using repeated stratified five-fold cross-validation, with area under the receiver operating characteristic curve (AUC) as the primary outcome. Results: Compared with T2DM, LADA showed significantly lower C-peptide levels (0.30 vs 3.08 ng/mL, p<0.001) and reduced total pancreatic volume (35.5 ± 13.7 vs 50.4 ± 19.7 cm³, p<0.001). Pancreatic body T1 relaxation times were higher in LADA (p=0.039), while PDFF values in the pancreatic head were higher in T2DM (p≈0.012). In particular, shape features such as Flatness and Elongation, and the texture feature RunLengthNonUniformity, reflecting intralesional heterogeneity, contributed to the discriminatory performance. Models integrating clinical, MRI, and radiomic data achieved an AUC of up to 0.94. Conclusions: Multiparametric MRI and radiomics reveal distinct pancreatic phenotypes in LADA and improve diagnostic accuracy when integrated with clinical biomarkers, offering a valuable adjunct for LADA evaluation.