Chenopodium album L. bitkisinden antioksidan ve fenolik bileşiklerin hidrojenle zenginleştirilmiş solventle ekstraksiyonu
Extraction of antioxidant and phenolic compounds from Chenopodium album L. using hydrogen-rich solvents
  1. Tez No: 987001
  2. Yazar: FATMANUR OZDILEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUREYT VEZİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada fenolik bileşikler ve klorofiller açısından zengin olan Chenopodium album L. bitkisi, seçici bir antioksidan olan moleküler hidrojen (H2) ve antimikrobiyal özellikte bulunan inert nitrojen (N2) gaz ekstraksiyon yöntemleri ile ekstrakte edilerek fenolik bileşiklerin, klorofillerin, organik asitlerin ve şekerlerin ekstraksiyonu yapılmıştır. Toplam fenolik madde, toplam flavonoid ve antioksidan aktivitesi açısından en yüksek sonuçlar hidrojen bakımından zengin ekstraktlarda belirlenmiştir. Ekstraksiyon işleminden sonra elde edilen Chenopodium album L. ekstraktlarından renk (L* a* b* C* ve H◦) değerleri, pigmentleri (klorofil a, klorofil b, toplam klorofil, likopen), toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid miktarı ile antioksidan kapasitesi (ABTS, DPPH ve FRAP) sırasıyla 40.41- 65.71, (-)35.20- (- )3.54, 23.15- 33.67, 28.72- 49.54, 97.08- 139.10, 13.88- 67.67 mg/100 mL, 38.49- 90.48 mg/100 mL, 86.65- 152.30 mg/100 mL, 13.21- 23.66 mg/100 mL, 1.56- 5.24 mg GAE/g, 2.52- 8.31 mg QE/g ekstrakt, 1.66- 6.81 mmol TE/g ekstrakt ve 82.67- 331.84 mg AAE/g, 89.23- 626.95 mg GAE/g ekstrakt arasında belirlenmiştir. Son adım olarak da Chenopodium album L. ekstraktının maltoz, glikoz, fruktoz şekerlerini, laktik, sitrik, fumarik, tartarik ve süksinik asitlerini içerdiği HPLC'de tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada farklı gaz uygulamaları ve farklı çözücüler kullanılarak fitokimyasallar açısından zengin Chenopodium album L. bitkisi ekstrakte edilmiş ve fitokimyasalların bitkilerden ekstrakte edilmesi için yeni bir ekstraksiyon metodu geliştirilerek bilim dünyasına kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Chenopodium album L. plant was extracted by molecular hydrogen (H2), which is a selective antioxidant, and inert nitrogen (N2) gas extraction methods, which has antimicrobial properties, and phenolic compounds, chlorophylls, organic acids and sugars were extracted. The highest results in terms of total phenolic substance, total flavonoid and antioxidant activity were generally determined in hydrogen-rich extracts. After the extraction process, the color (L* a* b* C* and H◦) values, pigments (chlorophyll a, chlorophyll b, total chlorophyll, lycopene), total phenolic substance amount, total flavonoid amount and antioxidant capacity (ABTS, DPPH and FRAP) of Chenopodium album L. extracts obtained were 40.41- 65.71, (-)35.20- (-)3.54, 23.15- 33.67, 28.72- 49.54, 97.08- 139.10, 13.88- 67.67 mg/100 mL, 38.49- 90.48 mg/100 mL, 86.65- 152.30 mg/100 mL, 13.21- 23.66 mg/100mL, 1.56- 5.24 mg GAE/g extract, 2.52- 8.31 mg QE/g extract, 1.66- 6.81 mmol TE/g extract ve 82.67- 331.84 mg AAE/g, 89.23- 626.95 mg GAE/g were determined. In addition, it was determined by HPLC that Chenopodium album L. extract contained maltose, glucose, fructose sugars, lactic, citric, fumaric, taratric and succinic acids. As a result, in this study, Chenopodium album L. plant, which is rich in phytochemicals, was extracted by using different gas applications and different solvents and a new extraction method was developed for the extraction of phytochemicals from plants and a new extraction method was introduced to the scientific world.