Orta-şiddetli akne vulgaris hastalarında oral isotretinoin ile çinko ve oral isotretinoin kombinasyonunun etki, yan etki ve oksidatif stres göstergeleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of oral isotretinoin with combination of zinc and oral isotretinoin in terms of effect, side effect, and oxidative stress indicators in patients of moderate-to-severe acne vulgaris
- Tez No: 987206
- Danışmanlar: PROF. NİLSEL İLTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Akne vulgaris, toplumda sık görülen, pilosebase birimin kronik inflamatuar bir hastalığı olup, orta ve şiddetli aknenin tedavisinde isotretinoin en etkili seçeneklerden birisidir. İsotretinoinin yarattığı oksidatif stres ile ilgili gün geçtikçe daha fazla çalışma yayınlanmaktadır. Çalışmamızın amacı çinkonun düşük doz isotretinoine ek kullanımının tek başına düşük doz isotretinoin kullanımı ile oksidatif stres, yan etki, kan parametreleri ve akne şiddeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 85 hasta dahil edilmiş olup; 41 hastaya 0,3-0,5 mg/kg/gün isotretinoin ve 220 mg/gün çinko sülfat ve 44 hastaya yalnızca 0,3-0,5 mg/kg/gün isotretinoin verilerek hastalar 12 hafta süreyle izlenmiştir. Tedavi başlangıcında ve 12. haftada oksidatif stres belirteçleri olan 8-OHdG, MDA, GPx ve GSH seviyeleri ölçülmüş; bunun yanı sıra akne şiddeti ve rutin kan parametreleri incelenmiştir. Ek olarak hastaların yaşadığı deri kuruluğu, myalji, karın ağrısı, diyare ve konstipasyon şikayetleri sorgulanmış ve hastaların Vizüel Analog Skala ile 10 üzerinden yan etki şiddetini değerlendirmeleri istenmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre 12 haftalık takipte GPx, GSH, MDA seviyelerinde gruplarda başlangıca göre istatistiksel farklılık gözlenmezken, 8-OHdG seviyesinde her iki grupta da anlamlı yükseklik saptanmıştır. Bu yükseklik, oransal olarak isotretinoin alan grupta kombinasyon grubuna göre belirgin olarak daha fazladır. Çalışmamızda kombinasyon alan grupta 12. haftada ölçülen ALT seviyesinde, yalnızca isotretinoin alan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bir düşüklük gözlenmiştir. Ek olarak ALT, AST ve GGT seviyelerinde; 12. haftada başlangıca göre klinik olarak anlamlı yükseklik saptanan hasta sayısının oransal olarak yalnızca isotretinoin alan grupta daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışmamızda her iki grupta da hastaların tamamına yakınında deri kuruluğu görülmüş olup kserozis şiddeti açısından isotretinoin alan grupla kombinasyon grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Kas ağrısı, karın ağrısı, konstipasyon sıklığı ve şiddeti açısından yine gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Diyare görülen hasta sayısı az olduğundan gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırma yapılamamıştır. Çalışmamızda her iki grupta da tespit edilen 8-OHdG seviyesi yüksekliği, isotretinoinin düşük dozlarının dahi DNA hasarına neden olabildiğini düşündürmüştür. Gözlenen yan etkilerin bir kısmı, isotretinoinin hücreler üzerinde yarattığı oksidatif stres sonucu gelişiyor olabilir. İsotretinoine ek olarak verilen güçlü antioksidan etkili çinkonun, oksidatif stresi azaltarak özellikle karaciğer hücreleri üzerinde koruyucu rol oynayabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamız isotretinoine ek olarak çinkonun verildiği ve oksidatif stresin araştırıldığı ilk 'Faz 3' insan çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a common chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit and isotretinoin is one of the most effective methods in the treatment of moderate-to-severe acne. There are many studies about the oxidative stress which is caused by isotretinoin, therefore our knowledge and clinical experience have been increased day by day. The aim of our study is to compare the effects of additional use of zinc combined with low-dose isotretinoin treatment to low-dose isotretinoin alone on oxidative stress, side effects, blood parameters, and acne severity. 85 patients were included in our study. 41 patients were given 0.3-0.5 mg/kg/day isotretinoin and 220 mg/day zinc sulfate, while 44 patients were given only 0.3-0.5 mg/kg/day isotretinoin, and the patients were followed for 12 weeks. The oxidative stress markers whose levels were measured at the beginning and also at the 12th week of the study were 8-OHdG, MDA, GPx, and GSH. Acne severity and routine blood parameters were also examined. Additionally, the dryness of the skin, myalgia, abdominal pain, diarrhea, and constipation complaints experienced by the patients were investigated and they were also questioned to evaluate the severity of side effects out of 10 the Visual Analogue Scale. According to the results of our study, while no statistical difference was found in the groups in GPx, GSH, MDA levels in the 12-week follow-up, a significant increase was found in the 8-OHdG levels in both groups. The value of increase is higher in the isotretinoin-only group than in the combination group, proportionally. Furthermore, a statistically significant decrease was observed in the ALT levels measured at the 12th week in the combination group compared to the isotretinoin-only group. In ALT, AST and GGT levels, it was observed that the number of patients with a clinically significant increase in the 12th week compared to the baseline was proportionally higher in the isotretinoin-only group. In our study, skin dryness was observed in almost all of the patients in both groups, and there was no statistically significant difference between the isotretinoin-only group and the combination group in terms of xerosis severity. No statistically significant difference was found between the groups in terms of muscle pain, abdominal pain, constipation frequency, and severity. Since the number of patients experiencing diarrhea was low, statistical comparison between the groups could not be made. The high levels of 8-OHdG detected in both groups in our study suggests that even low doses of isotretinoin may cause DNA damage. Some of the side effects which were observed by the patients may be due to the oxidative stress created by isotretinoin on cells. We are of the opinion that zinc with strong antioxidant effects, given in addition to isotretinoin may play a protective role especially on liver cells by reducing oxidative stress. Our study is the first 'Phase 3' human study in which zinc was given in addition to isotretinoin and oxidative stress was investigated.