İş tatmini ile çalışan performansı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between job satisfaction, employee performance, and turnover intentio
  1. Tez No: 987222
  2. Yazar: ALİ BOZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TALİP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
İşletmelerin verimli olması için çalışanların iş tatmin düzeyleri, performansları ve işten ayrılma niyetleri önemli faktörlerdir. İşletmelerin yapısının sürekli değişmesi ve bu değişime uyum sağlamanın yaşamsallığı nedeniyle günümüz işletmeleri için iş tatmini, çalışan performansı ve işten ayrılma niyeti kritik öneme sahip faktörlerdir. Günümüzde yüksek iş tatmini, çalışan performansı artışı ve işten ayrılma niyetinin azalması işletmelerin sürdürülebilir, etkin, verimli ve kurumsal bir yapıya sahip olmasını sağlar. Araştırmanın amacı iş tatmini, çalışan performansı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri tespit etmektir. Anket yöntemi kullanılan bu araştırmada 218 kişiden alınan veriler analiz edilmiştir. Faktör analizine göre iş tatmini; içsel tatmin, yönetimsel tatmin ile ücret/terfi ve yan haklardan tatmini olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Çalışan performansı; başarı performansı ve işe devam performansı olmak üzere iki alt boyuttan oluşmaktadır. İşten ayrılma niyeti ise tek boyutludur. İş tatmini, çalışan performansı ölçeklerinin alt boyutları ve işten ayrılma niyeti ölçeğinin güvenilirliği yüksektir. İş tatmininin alt boyutu olan içsel tatmin ile başarı performansı arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki tespit edilmiştir. İçsel tatmin ile işe devam performansı arasında ilişki bulunmamıştır. Yönetimsel tatmin ile başarı performansı arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki vardır. Yönetimsel tatmin ile işe devam performansı arasında ilişki yoktur. Ücret, terfi ve yan haklardan tatmin ile başarı performansı arasında ilişki tespit edilmemiştir. Ücret, terfi ve yan haklardan tatmin ile işe devam performansı arasında ilişki bulunmamıştır. İş tatmininin alt boyutu olan içsel tatmin ile işten ayrılma niyeti arasında güçlü düzeyde negatif ilişki vardır. Yönetimsel tatmin ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyde negatif ilişki bulunmuştur. Ücret, terfi ve yan haklardan tatmin ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyde negatif ilişki tespit edilmiştir. İşletmeler çalışanlarının iş tatmin düzeylerini yükseltecek uygulamalar geliştirmelidir. Bu şekilde çalışanlarının performans düzeylerini artırabilir, işten ayrılma niyetlerini azaltabilirler.
Özet (Çeviri)
For businesses to be efficient, employee job satisfaction levels, performance, and intention to leave are crucial factors. Given the constant changes in business structure and the vital importance of adapting to these changes, job satisfaction, employee performance, and intention to leave are critical factors for today's businesses. High job satisfaction, increased employee performance, and reduced intention to leave enable businesses to have a sustainable, effective, efficient, and corporate structure. The aim of this research is to determine the relationships between job satisfaction, employee performance, and intention to leave. Data from 218 individuals were analyzed using a survey method. According to factor analysis, job satisfaction consists of three sub-dimensions: intrinsic satisfaction, managerial satisfaction, and satisfaction with salary/promotion and benefits. Employee performance consists of two sub-dimensions: achievement performance and continuation performance. Intention to leave is unidimensional. The reliability of the job satisfaction, employee performance sub-dimensions, and intention to leave scale is high. A weak positive correlation was found between intrinsic job satisfaction, a sub-dimension of job satisfaction, and achievement performance. No correlation was found between intrinsic satisfaction and employee attendance performance. A weak positive correlation was found between managerial satisfaction and achievement performance. No correlation was found between satisfaction with salary, promotion, and benefits and achievement performance. No correlation was found between satisfaction with salary, promotion, and benefits and employee attendance performance. There is a strong negative correlation between intrinsic job satisfaction, a sub-dimension of job satisfaction, and intention to leave the job. A moderate negative correlation was found between managerial satisfaction and intention to leave the job. A moderate negative correlation was also found between satisfaction with salary, promotion, and benefits and intention to leave the job. Businesses should develop practices that increase employee job satisfaction levels. This way, they can improve employee performance and reduce their intention to leave the company.