Böbrek nakilli hastalarda hepatit B aşısı sonrası serokonversiyonu etkileyen faktörler
Determinants of seroconversion after hepatitis B vaccine in renal transplant patients
  1. Tez No: 987390
  2. Yazar: YAĞMUR TAHILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
Özet
Enfeksiyonlar böbrek nakil alıcılarında önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Enfeksiyonların bir kısmının aşı ile önlenebilmesi nedeniyle aşılama mutlaka önerilmektedir. Bu grupta canlı aşılar kontrendike iken, inaktif aşılar uygulanabilmektedir. Fakat çeşitli faktörlere bağlı olarak böbrek nakil alıcılarında aşı yanıtlarında azalma görülmektedir. Bu hastalar hepatit B virüs (HBV) enfeksiyonu açısından yüksek risk altındadır ve seronegatif hastalara HBV aşısı yapılmalıdır. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde takip edilen böbrek nakil alıcılarının özelliklerini geriye dönük olarak incelemek, HBV aşısı uygulanan hastalarda aşı yanıtını etkileyen faktörleri ortaya koyabilmek planlanmıştır. Çalışmaya böbrek nakli sonrası greft fonksiyonu devam ederken; HBV aşısı yapılan 117, yapılmayan 390 ve aşı öyküsü bilinmeyen 174 hasta olmak üzere toplam 681 hasta katılmıştır. HBV aşı yanıt oranı %48,2 olarak görülmüştür. HBV aşı yanıtını etkileyen faktörler incelendiğinde; nakil esnasındaki yaş ve aşı uygulanma yaşının daha küçük olması, doku uyumlu nakil oranının artması, daha düşük sodyum değerlerinin olmasının istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek aşı yanıtları ile ilişkili olduğu görülmüştür (p<0,05). HBV aşısının ise trombosit ve albümin değerlerinde düşüşe neden olduğu gözlenmiştir (p<0,05). Daha önce HBV aşısına karşı antikor yanıtı geliştiren hastalarda sonraki aşılamada yanıt oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Böbrek nakil alıcılarında HBV aşı uygulamasının ve aşı sonrası yanıt değerlendirme oranlarının istenen seviyede olmadığı görülmüştür. Bu konuda klinisyenlerin farkındalığını arttırmaya yönelik uygulamalara ihtiyaç vardır. Nakil sonrası HBV aşı yanıt oranında düşüş çalışmamızda desteklenmiştir ve aşı ile önlenebilmesi ve normal popülasyona göre enfeksiyonun daha ciddi sonuçlar doğurması göz önüne alındığında HBV aşılaması nakil alıcılarında önemli bir konudur. Yeni aşıların ya da yeni stratejilerin geliştirilmesi yanı sıra böbrek nakil alıcılarında aşı yanıtını etkileyen faktörlerin gelecek çalışmalarda değerlendirilerek serokonversiyonu azaltan bu faktörlerden mümkün olduğunca kaçınılabilir.
Özet (Çeviri)
Infection is an important cause of morbidity and mortality in renal transplant recipients. Owing to fact that a certain extent to infections can be prevented by vaccines, vaccination is necessarily advised. In given group of patients live vaccines are contraindicated, while inactive vaccines are favorable. However due to various factors, impairment of vaccine responses can be seen in renal transplant recipients. These patients are at high risk for hepatitis B virus (HBV) infection and seronegative patients should be vaccinated. The goal of this study is to evaluate the features of renal transplant recipients who are treated in Hacettepe University Adult Hospital retrospectively and to demonstrate the factors that affect the vaccine response. Total 681 patients whose grafts were still functional after transplant were involved in this study, of whom 117 were vaccinated against HBV, 390 were not. 174 patients had unknown vaccine status. Vaccine response rate to HBV were %48,2. When factors that determine the vaccine response were examined; younger age at transplantation, vaccination at younger age, higher rate of tissue matching and lower serum sodium were found statistically significant for higher vaccine response rates (p<0,05). HBV vaccine was seen to cause thrombocytopenia and decline on serum albumin levels (p<0,05). Patients who have once developed an antibody response to the HBV vaccine have been found to have better response rates when re-vaccinated. Vaccination rates in renal transplant recipients and evaluation of response rates have been found inadequate. Implementations are necessary in order to raise awareness of clinicians on this topic. Impairment of vaccine response rate after renal transplantation has been established in our study. Since the prevention of infection is possible and serious consequences are likely when compared to normal population, HBV vaccination hold great importance in renal transplant recipients. Besides novel vaccines or new strategies, evaluation of determinants on vaccine response rates in renal transplant recipients in future studies may contribute to avoidance of these factors that reduce seroconversion rates.