Sous-vide teknolojisine sahip ankastre fırında pişirme işlemininsebzelerin kalite ve tekstürel özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of cooking in an oven with sous-videtechnology on the quality and textural properties of vegetables
  1. Tez No: 987621
  2. Yazar: BELİZ ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mor havuç, mor tatlı patates ve kırmızı lahananın farklı sıcaklık (75, 80, 85 °C) ve sürelerde (mor havuç: 60, 75, 90 dk; mor tatlı patates: 30, 45, 60 dk; kırmızı lahana: 30, 45, 60 dk) sous-vide yöntemiyle pişirilmesi sonucunda meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişimler değerlendirilmiştir. Ayrıca buharda pişirme (100 °C, 10–15 dk) ve çiğ örnekler kontrol grubu olarak ele alınmıştır. Pişirme işlemlerinin sebzelerde nem içeriği, pH, su aktivitesi, suda çözünür kuru madde miktarı, renk parametreleri, tekstürel özellikler, pişirme kaybı ve verimi, toplam fenolik madde, toplam flavonoid miktarı, toplam antosiyanin içeriği, toplam antioksidan kapasite, duyusal özellikler ve enerji tüketimi üzerine etkisi istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, pişirme yöntemlerinin ve uygulama parametrelerinin sebzelerin biyoaktif bileşik içerikleri ile fiziksel özellikleri üzerinde önemli etkiler yarattığını göstermiştir. Sous-vide yöntemiyle özellikle yüksek sıcaklık (85 °C) ve uzun süreli uygulamalar, genel olarak fenolik bileşiklerin ve antosiyaninlerin korunmasını veya ekstraksiyonunu artırırken, düşük sıcaklıklarda bu etki sınırlı kalmıştır. Buharda pişirme yöntemi ise çoğu parametre açısından çiğ örneklere daha yakın sonuçlar göstermiştir. Sonuçlar, farklı pişirme tekniklerinin sebze kalitesi üzerinde farklı etkiler yarattığını ve uygun koşulların seçilmesinin biyoaktif bileşik kayıplarını azaltmada etkili olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and chemical changes that occurred as a result of cooking purple carrot, purple sweet potato, and red cabbage using the sous-vide method at different temperatures (75, 80, 85 °C) and durations (purple carrot: 60, 75, 90 min; purple sweet potato: 30, 45, 60 min; red cabbage: 30, 45, 60 min) were evaluated. Additionally, steaming (100 °C, 10–15 min) and raw samples were included as control groups. The effects of cooking processes on moisture content, pH, water activity, soluble solid content, color parameters, textural properties, cooking loss and yield, total phenolic content, total flavonoid content, total anthocyanin content, total antioxidant capacity, sensory attributes, and energy consumption of vegetables were statistically compared. The findings demonstrated that cooking methods and application parameters significantly influenced the bioactive compound content and physical properties of the vegetables. Sous-vide cooking, particularly at high temperature (85 °C) and longer durations, generally promoted the preservation or extraction of phenolic compounds and anthocyanins, whereas lower temperatures had a more limited effect. The steaming method showed results closer to raw samples in most parameters. The results revealed that different cooking techniques have varying impacts on vegetable quality and that selecting appropriate conditions can be effective in minimizing the loss of bioactive compounds.