The impact of incentives on the job performance in five-star hotels in kyrenia (TRNC)(from the viewpoints of employees)
Girne'deki beş yildizli otellerde iş performansinin teşviklerinin etkisi (KKTC)(çalişanlarin bakiş açisindan)
  1. Tez No: 987819
  2. Yazar: BLEND IBRAHIM
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. DİLBER ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
ÖZET: Bu çalışma, Girne'deki (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - KKTC) beş yıldızlı otellerde teşviklerin (mali teşvikler, manevi teşvikler ve terfiler, teşvik sisteminin etkinliği) iş performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Tanımlayıcı analitik bir yaklaşım kullanan çalışma, Aralık 2015'te Girne'deki beş yıldızlı otellerdeki (2862) tüm departmanlardaki çalışanları içermektedir. Anket, örnek çalışmasında 397 ankete dağıtılmış ve 365 anket elde edilmiştir. Araştırmacı, çalışmayı analiz etmek için bir istatistiksel analiz programı (SPSS) uyguladı: Çalışma aşağıdaki sonuçları ortaya koymaktadır: 1)Bağımsız değişkenin (mali teşvikler) iş performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. 2)Bağımsız değişkenin (manevi teşvikler) iş performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. 3)Bağımsız değişkenin (terfi) iş performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. 4)Bağımsız değişkenin (teşvik sisteminin etkinliği) iş performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. 5)Teşviklerin iş performansı üzerindeki etkisine ilişkin örneklem yanıtında yaş, eğitim niteliği, hizmet yılı ve departmana atfedilen çalışanlar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the impact of incentives (financial incentives, moral incentives, and promotions, the effectiveness of the incentive system) on job performance in five-star hotels in Kyrenia (Turkish Republic of Northern Cyprus -TRNC). The study uses a descriptive-analytical approach, and the study population includes employees in five-star hotels in Kyrenia (2862) across all departments in December 2015. The survey was distributed to 397 questionnaires in the sample study and obtained 365 questionnaires. The researcher applied a statistical analysis program (SPSS) to analyze the study. The study reveals the following results: 1. The independent variable (financial incentives) has a statistically significant impact on job performance. 2. The independent variable (moral incentives) has a statistically significant impact on job performance. 3. The independent variable (promotions) has a statistically significant impact on job performance. 4. There is a statistically significant impact of the independent variable (the effectiveness of the incentive system) on job performance. 5. There are no statistically significant differences in the sample response on the impact of incentives on job performance from the viewpoint of employees attributed to age, educational qualification, years of service, and department.