Triazin grubu pestisitlerin elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi ve tayinleri
Investigations of electrochemical behavior of triazine group pesticides and their determinations
  1. Tez No: 269726
  2. Yazar: HÜLYA MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada triazin grubu pestisitlerden siyromazin, anilazin ve siyanazinin tayini için voltametrik teknikler kullanılarak yeni elektroanalitik yöntemler geliştirildi.Siyromazin pestisitinin tayini için, camsı karbon elektrot (GCE) ve karbon nano tüp pasta elektrot (CNTPE) kullanılarak kare dalga sıyırma voltametrisi (SWSV) ile hassas bir analitik yöntem geliştirildi. CNTPE kullanılarak SWSV için 0,12 µg/mL'lik gözlenebilme sınırı ile çalışma aralığı 0,41 ? 83,30 ? g /mL olarak bulundu. Geliştirilen yöntem siyromazin etken maddesini içeren Trigard ? ticari formülasyonuna uygulanarak geri kazanım %100,49 olarak hesaplandı ve sonuçların HPLC ile uyumlu olduğu görüldü.Anilazinin elektrokimyasal yükseltgenme davranışı GCE kullanılarak SWSV ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleri ile incelendi. Anilazin pestisiti pH 1,0-9,0 aralığında tek bir yükseltgenme pikine sahiptir ve pik potansiyeli pH'ya oldukça bağlıdır. Anilazin için doğrusal çalışma aralığı 0,03 µg/mL'lik gözlenebilme sınırı ile 0,11- 3,50 ? g/mL arasındadır. Anilazinin ayrıca indirgenme davranışı diferansiyel puls polarografisi ile incelenerek çalışma aralığı 1,16 ? 17,50 ?g/mL olarak hesaplandı. Bazı iyonlar ve pestisitler varlığında anilazinin indirgenme piki için gözlenen girişim etkileri pH değiştirilmesi veya EDTA gibi kompleksleştiricilerin eklenmesi ile giderildi.Siyanazin pestisitinin elektrokimyasal davranışı ise asılı cıva damla elektrot yüzeyinde SWSV ve CV ile incelendi. Siyanazin için doğrusal çalışma aralığı 0,47 µg/L'lik gözlenebilme sınırı ile 1,56- 105,0 ? g/L arasındadır SWS voltametrisi ile geliştirilen yöntem doğal sulara ve toprak numunesine uygulandı. Nehir suyu ve toprak numunelerinde 10,0 ? g/L siyanazin için geri kazanım değerleri sırası ile %96 ve 91, bağıl standart sapmalar ise %1 ve 2 olarak hesaplandı.Yapılan çalışmalarda geri kazanım değerlerinin yüksek, bağıl standart sapmaların düşük olması, triazin grubu pestisitler için geliştirilen yöntemlerin doğruluğunun ve kesinliğinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, new electroanalytical methods were developed for the determination of triazine pesticides ?cyromazine, anilazine and cyanazine? using voltammetric techniques.For the determination of cyromazine, a sensitive analytical method was developed using glassy carbon (GC) and carbon nano tube paste electrode (CNTPE) by square wave stripping voltammetry (SWSV). The calibration curve obtained from SWSV using CPE was linear in the range of 0.41 to 83.30 ? g /mL with a detection limit of 0.12 µg/mL. The method was extended to determination of cyromazine in agrochemical formulation Trigard ? with recovery of 100.49 % and accuracy was in agreement with that obtained by comparison HPLC method.Voltammetric oxidation behavior of anilazine was investigated by SWSV and cyclic voltammetry (CV) using GCE. The pesticide anilazine was found to give a single oxidation peak over the pH range of 1.0-9.0 and the pH dependency of the peak potential showed a linear segment. The relationship between the peak current and anilazine concentration was linear in the range of 0.11- 3.50 ? g/mL with a detection limit of 0.03 ? g/mL. Reduction behavior of anilazine was investigated by differential puls polarography and linear calibration range was found as 1.16 ? 17.50 ?g/mL. The interferences with the reduction peak of anilazine peak observed with several commonly used pesticides and inorganic species were also tested. Some interfering species were eliminated either by providing selectivity with pH changes or using complexing agents, e. g., EDTA.Voltammetric behavior of cyanazine was investigated by SWSV and CV at hanging mercury drop electrode. The relationship between the peak current and cyanzine concentration was linear in the range of 1.56- 100.5 ? g/L with a detection limit of 0.47 ? g/L The applicability and validation of the proposed SWS voltammetric method for the assay of cyanazine in spiked natural water and soil were investigated. The recoveries calculated for river water and soil samples spiked with 10.0 ? g/L cyanazine were 97 and 91 % with relative standard deviations of 1 and 2%, respectively.The good recoveries and low relative standard deviations for the data reflect the high accuracy and precision of the proposed electrochemical methods for determination of triazine pesticides.