Bazı haworthia türlerinde genetik çeşitliliğin morfolojik, biyokimyasal ve moleküler tabanlı değerlendirilmesi
Assessment of genetic diversity in some haworthia species: morphological, biochemical and molecular approaches
  1. Tez No: 988166
  2. Yazar: REFİKA CANSU KIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİFE DALDA ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Haworthia cinsine ait bitkiler, Asphodelaceae familyası içerisinde yer alan, sukkulent yapılı, çok yıllık, önemli bir ticari potansiyele sahip bitkilerdir. Bu çalışma, Haworthia cinsinin farklı türlerine ait 36 farklı genotipin genetik çeşitliliğini, morfolojik, biyokimyasal ve retrotranspozon temelli moleküler belirteçlerin entegrasyonu ile kapsamlı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamıştır. Morfolojik analizler sonucunda, genotipler arasında bitki büyüme özellikleri, yaprak morfolojisi, antosiyanin pigmentasyonu bakımından belirgin düzeyde varyasyon tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, genotiplerin süs bitkisi olarak yüksek estetik değer taşıdığını ve seleksiyon açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Biyokimyasal analizler kapsamında, toplam fenolik madde miktarının 0,734–7,549 mg GAE/g, toplam flavonoid madde miktarının 0,301–2,006 mg RE/g ve antioksidan aktivitenin (FRAP) 0,663–7,103 mg AAE/g aralığında değiştiği belirlenmiş olup, genotipler arasında önemli düzeyde biyokimyasal farklılıklar belirlenmiştir. Moleküler karakterizasyon amacıyla kullanılan 15 iPBS primeri ile genetik benzerlik katsayıları 0,57–0,81 arasında değişmiştir. Temel bileşen analizleri (PCA), türler arası genetik varyasyonun da dikkate değer düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Morfolojik, biyokimyasal ve moleküler verilerin bütüncül değerlendirilmesi, Haworthia türlerinde büyük ölçüde keşfedilmemiş genetik çeşitliliği vurgulamakta ve sürdürülebilir tarıma uyumlu, dayanıklı ve ticari değeri yüksek çeşitlerin geliştirilmesine yönelik ıslah programları için önemli bir bilimsel temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plants belonging to the genus Haworthia, within the family Asphodelaceae, are succulent, perennial species with considerable commercial potential. This study aimed to comprehensively assess the genetic diversity of 36 genotypes representing different Haworthia species through the integrated use of morphological, biochemical, and retrotransposon-based molecular markers. Morphological analyses revealed substantial variation among genotypes in terms of plant growth traits and leaf morphology. These findings indicate that the evaluated genotypes possess high ornamental value and significant potential for selection in breeding programs. Biochemical analyses demonstrated marked differences among genotypes, with total phenolic content ranging from 0.734 to 7.549 mg GAE/g, total flavonoid content from 0.301 to 2.006 mg RE/g, and antioxidant activity (FRAP) varying between 0.663 and 7.103 mg AAE/g. For molecular characterization, 15 iPBS primers were employed, revealing genetic similarity coefficients ranging from 0.57 to 0.81. Principal component analysis further demonstrated that interspecific genetic variation was substantial among the genotypes. The integrated evaluation of morphological, biochemical, and molecular data emphasizes the largely unexplored genetic diversity within Haworthia species and provides a valuable scientific foundation for breeding programs aimed at developing sustainable, resilient, and commercially valuable cultivars adapted to agricultural practices.