Yetişkin bireylerde peynir kaynaklı aflatoksin M1 maruziyeti ve besin güvenliği tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of aflatoxin M1 exposure from cheese and food safety attitudes toward cheese among adult individuals
  1. Tez No: 988200
  2. Yazar: BERANUR AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA SEVİM KARACİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Nutrition and Dietetics, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara'da peynir kaynaklı Aflatoksin M1 (AFM1) maruziyetini ve peynire yönelik besin güvenliği tutumlarını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın ilk aşamasında Ankara'nın üç ilçesinden farklı satın alma yöntemleriyle temin edilen peynirlerde Enzyme Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) yöntemiyle AFM1 düzeyleri belirlenmiştir. Ardından 21–63 yaş aralığında 39 erkek ve 89 kadın olmak üzere toplam 128 bireye anket uygulanmış; peynir tüketim miktarları ve besin güvenliği tutumları değerlendirilmiştir. Peynir kaynaklı AFM1 maruziyeti ve sağlık riski Margin of Exposure (MOE) ve Tehlike Katsayısı (HQ) yöntemleriyle, hem Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) 2017 verileri hem de anket sonuçları kullanılarak hesaplanmıştır. Toplam 55 peynir örneğinde ortalama AFM1 düzeyi 0,37 µg/kg bulunmuş; satın alma şekli ve yerine göre anlamlı fark saptanmamakla birlikte tüm değerlerin Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği'nde belirtilen sınırın (0,05 µg/kg) üzerinde olduğu belirlenmiştir. Günlük ortalama peynir tüketimi 73,2±77,0 g olup erkeklerin tüketimi kadınlardan anlamlı düzeyde yüksektir (p<0,05). TBSA, 2017 verilerine göre kadın ve erkeklerde EDI sırasıyla 0,19223 ve 0,19229 ng/kg/gün; anket verilerine göre kadınlarda 0,488 ng/kg/gün, erkeklerde 0,252 ng/kg/gün olarak hesaplanmıştır. Tüm MOE değerlerinin 10.000'in altında ve HQ değerlerinin 1'in üzerinde olması uzun dönem maruziyetin halk sağlığı açısından risk taşıdığını göstermiştir. Katılımcıların yaklaşık %82'si mikotoksin kavramı ve sağlık etkileri hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtmiştir. Sonuç olarak bulgular, Ankara'da peynir kaynaklı AFM1 maruziyetinin önemli bir halk sağlığı riski oluşturduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate cheese-derived Aflatoxin M1 (AFM1) exposure and food safety attitudes toward cheese in Ankara. In the first phase, AFM1 levels in cheeses obtained through different purchasing methods from three districts of Ankara were determined using the Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) method. Subsequently, a questionnaire was administered to a total of 128 individuals aged 21– 63 years, including 39 men and 89 women, to assess cheese consumption amounts and food safety attitudes. Cheese-derived AFM1 exposure and associated health risks were evaluated using the Margin of Exposure (MOE) and Hazard Quotient (HQ) approaches, based on both Turkey Nutrition and Health Survey (TNHS) 2017 data and questionnaire results. The mean AFM1 level in 55 cheese samples was 0.37 µg/kg; although no significant differences were observed according to purchasing method or location, all values exceeded the maximum limit set by the Turkish Food Codex Contaminants Regulation (0.05 µg/kg). The mean daily cheese consumption was 73.2±77.0 g, with significantly higher intake in men than in women (p<0.05). According to TNHS, 2017 data, estimated daily intake (EDI) values for women and men were 0.19223 and 0.19229 ng/kg/day, respectively, while questionnaire-based EDI values were 0.488 ng/kg/day for women and 0.252 ng/kg/day for men. All calculated MOE values were below the threshold of 10,000 and HQ values exceeded 1, indicating that long-term exposure poses a potential public health risk. Approximately 80% of participants reported having no knowledge of the concept of mycotoxins or their health effects. Overall, the findings demonstrate that cheesederived AFM1 exposure in Ankara constitutes a significant public health concern.