Denosumab'ın kronik böbrek yetersizliği progresyonuna etkisi
The effect of denosumab on the progression of chronic kidney failure
  1. Tez No: 988270
  2. Yazar: ÖZGENUR ALTIN ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, osteoporoz tedavisinde kullanılan ve genellikle renal güvenlilik açısından değerlendirilen denosumabın, Kronik Böbrek Hastalığı olan hastalarda renal fonksiyonlar ve hastalık progresyonu üzerindeki olası etkilerini incelemektir. RANK/RANKL/OPG sinyal yolu üzerinden antiinflamatuvar özellikler gösterebildiği bilinen denosumabın, bu mekanizmalar aracılığıyla kronik böbrek hastalığının seyrini etkileyip etkilemediğinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmada, 2019–2024 yılları arasında merkezimizde osteoporoz tanısı ile denosumab tedavisi almış, evre II–IV KBH tanısı bulunan hastalar incelendi. Denosumab tedavi başlangıcı referans alınarak, tedavi öncesi 12. ve 6. aylar ile tedavi sonrası 6. ve 12. aylara ait serum kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızı (GFR), kalsiyum değerleri karşılaştırıldı. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi kayıtlarından elde edildi. İstatistiksel analizlerde Wilcoxon testi, Mann–Whitney U testi ve Kruskal–Wallis testi kullanıldı; p<0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 77,1±9,0 yıl olup, olguların %86'sı kadındı. Hastaların %20'si KBH evre II, %67'si evre III ve %13'ü evre IV grubundaydı. Denosumab tedavisi sonrası, kreatinin düzeyi 6. aya kadar anlamlı bir artış göstermiş (p=0,023) ve 6. ay ile 12. ay arasında büyük ölçüde stabil seyretmiştir (p=0,568). Tedavi sonrası ilk 6 aylık dönemde GFR'deki düşüşün devam ettiğini, 6. ay ile 12. ay GFR değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır ve GFR'nin büyük ölçüde stabilize olduğu gözlenmiştir (p=0,519). ACE inhibitörü/ARB kullanan grupta ise başlangıç kreatinin değeri, ilaç öncesi 12. aya göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermiştir (p<0,001). Başlangıç ile ilaç sonrası 6. ay (p=0,291) ve başlangıç ile ilaç sonrası 12 ay (p=0,146) karşılaştırmalarında da anlamlı bir değişiklik izlenmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda osteoporoz nedeniyle denosumab tedavisi alan Kronik böbrek hastalığı olan bireylerde / KBH'li hastalarda özellikle ikinci doz sonrasında anlamlı derecede GFR azalması ve kreatinin artışı olmaması nedeniyle denosumab tedavisinin renal fonksiyonların korunmasına katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, genelleme yapabilmek için daha geniş hasta gruplarıyla, daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the potential effects of denosumab, which is used in the treatment of osteoporosis and is generally evaluated in terms of renal safety, on renal function and disease progression in patients with chronic kidney failure. It was aimed to evaluate whether denosumab, which is known to exhibit anti-inflammatory properties through the RANK/RANKL/OPG signaling pathway, affects the course of chronic kidney disease via these mechanisms. Materials and Methods: In this retrospective cohort study, patients diagnosed with stage II–IV chronic kidney disease who received denosumab treatment for osteoporosis at our center between 2019 and 2024 were evaluated. Using the initiation of denosumab therapy as the reference point, serum creatinine, glomerular filtration rate (GFR), and calcium levels measured at 12 and 6 months before treatment and at 6 and 12 months after treatment were compared. Data were obtained from hospital information management system records. Statistical analyses were performed using the Wilcoxon test, Mann–Whitney U test, and Kruskal–Wallis test, and a p value <0.05 was considered statistically significant. Results: The mean age of the patients included in the study was 77.1 ± 9.0 years, and 86% of the participants were female. Of the patients, 20% were classified as stage II, 67% as stage III, and 13% as stage IV chronic kidney disease. After denosumab treatment, serum creatinine levels showed a statistically significant increase up to the 6th month (p = 0.023) and remained largely stable between the 6th and 12th months (p = 0.568). During the first 6 months after treatment, the decline in GFR continued; however, no statistically significant difference was observed between the 6th and 12th month GFR values, and GFR was found to be largely stabilized (p = 0.519). In the group using ACE inhibitors/ARBs, baseline creatinine levels showed a statistically significant increase compared with the 12 months before treatment (p <0.001). No significant changes were observed in comparisons between baseline and the 6th month after treatment (p = 0.291) or between baseline and the 12th month after treatment (p = 0.146). Conclusion In our study, since no statistically significant decrease in GFR or increase in creatinine levels was observed, particularly after the second dose, in patients with chronic kidney failure receiving denosumab treatment for osteoporosis, it was concluded that denosumab therapy may contribute to the preservation of renal function. However, larger patient populations and longer-term studies are required to allow generalization of these findings.