Matematik öğretmenlerinin dijital okuryazarlık becerileri ile yapay zekâ farkındalıkları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between mathematics teachers' digital literacy skills and artificial intelligence awareness in terms of various variables
- Tez No: 988282
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik öğretmenlerinin dijital okuryazarlık becerileri ile yapay zekâ farkındalıkları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından; cinsiyet, görev süresi, çalışılan okul kademesi, günlük yaşantıda yapay zekâ teknolojilerinden yararlanma durumu ve derslerde yapay zekâ teknolojilerinden yararlanma durumuna göre incelemektir. Dijitalleşme ve yapay zekâ teknolojileri büyük bir hızla ilerlemektedir. Bu ilerleme birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da köklü değişimler gerçekleştirmektedir. Eğitim ve öğretimin bu denli değişime uğraması öğretmenlerinde yetenek ve becerilerinde değişim gerektirmektedir. Bu çalışma matematik öğretmenlerinin dijital okuryazarlık becerileri ile yapay zekâ farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu nedenle matematik öğretmenlerinin mesleki anlamda gelişimlerine ve öğrencilerin daha iyi bir matematik eğitimi alabilmesine olanak sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca eğitim öğretimdeki dijitalleşme ve yapay zekâ teknolojilerinin öneminin anlaşılması açısından da önem teşkil etmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında farklı şehirlerde görev yapmakta olan 152 matematik öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak ''Dijital Okuryazarlık Becerisi Ölçeği'' ve ''Öğretmenlerin Eğitimde Yapay Zekâ Kullanımına Yönelik Algı Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre matematik öğretmenlerinin dijital okuryazarlık becerileri ile yapay zekâ farkındalıkları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yine matematik öğretmenlerinin cinsiyete, çalışılan okul kademesine, günlük yaşantıda yapay zekâ teknolojilerinden yararlanma durumuna ve derslerde yapay zekâ teknolojilerinden yararlanma durumuna göre incelendiğinde dijital okuryazarlık becerileri ile yapay zekâ farkındalıkları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Görev süresine göre incelendiğinde ise 15 yıldan az bir süre görev yapan öğretmenlerin dijital okuryazarlık becerileri ile yapay zekâ farkındalıkları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken, 15 yıldan fazla süre görev yapan matematik öğretmenlerinin dijital okuryazarlık becerileri ile yapay zekâ farkındalıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Matematik öğretmenlerinin yapay zekâ farkındalıkları cinsiyete, görev süresine ve çalışılan okul kademesine göre incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Matematik öğretmenlerinin yapay zekâ farkındalıkları günlük yaşantıda yapay zekâ teknolojilerini kullanma durumuna ve derslerde yapay zekâ teknolojilerini kullanma durumuna göre incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mathematics teachers' digital literacy skills and their artificial intelligence awareness in terms of various variables, including gender, years of professional experience, school level at which they work, use of artificial intelligence technologies in daily life, and use of artificial intelligence technologies in lessons. Digitalization and artificial intelligence technologies are advancing at a rapid pace. This advancement has brought about fundamental changes in the field of education, as in many other fields. Such extensive changes in education and teaching require changes in teachers' skills and competencies as well. This study examines the relationship between mathematics teachers' digital literacy skills and their artificial intelligence awareness. Therefore, it is considered that the study will contribute to the professional development of mathematics teachers and enable students to receive a better mathematics education. In addition, the study is important in terms of understanding the significance of digitalization and artificial intelligence technologies in education and teaching. In the study, the correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consisted of 152 mathematics teachers working in different cities during the 2024–2025 academic year. The data collection tools used were the“Digital Literacy Skills Scale”and the“Teachers' Perceptions of Artificial Intelligence Use in Education Scale.”According to the findings obtained in the study, a positive and statistically significant relationship was found between mathematics teachers' digital literacy skills and their artificial intelligence awareness. Similarly, when examined according to gender, school level, use of artificial intelligence technologies in daily life, and use of artificial intelligence technologies in lessons, a positive and statistically significant relationship was found between digital literacy skills and artificial intelligence awareness. When examined according to years of professional experience, a positive and statistically significant relationship was found between digital literacy skills and artificial intelligence awareness among teachers with less than 15 years of experience, whereas no statistically significant relationship was found between digital literacy skills and artificial intelligence awareness among mathematics teachers with more than 15 years of experience. When mathematics teachers' artificial intelligence awareness was examined according to gender, years of professional experience, and school level, no statistically significant difference was found. However, when examined according to the use of artificial intelligence technologies in daily life and the use of artificial intelligence technologies in lessons, a statistically significant difference was found.