Salvıa cassıa-gümüş nitrat nanopartiküllerinin akciğer kanser hücrelerinde apoptotik ve nekrotik hücre ölümü üzerine etkisinin moleküler incelenmesi
Molecular investigation of the effect of salvia cassia silver nitrate nanoparticles on apoptotic and necrotic cell death in lung cancer cells
- Tez No: 988493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN, PROF. DR. ÖNDER YUMRUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin en yaygın nedeni olup, mevcut tedavi yöntemleri yüksek toksisite ve direnç gelişimi gibi ciddi sınırlılıklar taşımaktadır. Bu durum, daha etkili ve çevre dostu yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Nanoteknoloji, özellikle gümüş nanopartiküller aracılığıyla, sahip oldukları biyolojik aktiviteler sayesinde kanser araştırmalarında dikkat çeken bir alan haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de doğal olarak yetişen Salvia cassia bitkisinden elde edilen ekstrakt kullanılarak yeşil sentez yöntemi ile gümüş nanopartiküller üretilmiş; sentezlenen nanopartiküller çeşitli yöntemlerle karakterize edilmiştir. Ardından bu nanopartiküllerin akciğer kanseri hücreleri üzerindeki biyolojik etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, Salvia cassia kaynaklı gümüş nanopartiküllerin hücre canlılığını azalttığını ve apoptotik, nekrotik hücre ölümünü indüklediğini göstermiştir. Sonuç olarak Salvia cassia temelli yeşil sentez yaklaşımı hem çevre dostu nanopartikül üretimi hem de akciğer kanseri araştırmalarında potansiyel antikanser ajan geliştirilmesi açısından umut verici bir strateji sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths worldwide, and current treatment methods face major limitations such as high toxicity and the development of resistance. This situation necessitates the development of more effective and environmentally friendly therapeutic strategies. Nanotechnology, particularly through silver nanoparticles, has emerged as a promising field in cancer research due to their diverse biological activities. In this study, silver nanoparticles were synthesized via a green synthesis approach using extracts obtained from Salvia cassia, a plant naturally grown in Turkey, and the synthesized nanoparticles were characterized by various methods. Subsequently, the biological effects of these nanoparticles on lung cancer cells were evaluated. The Findings showed that silver nanoparticles from Salvia cassia induced cell viability and apoptotic, necrotic cell destruction. In conclusion, the Salvia cassia-based green synthesis approach offers a promising strategy not only for ecofriendly nanoparticle production but also for the potential development of anticancer agents in lung cancer research.