Dinamik bilgi yönetim yeteneklerinin, inovasyon performansı, çevresel dinamizm ve örgütsel performans üzerindeki etkisinde stratejik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of strategic flexibility in the effect of dynamic knowledge management capabilities on innovation performance, environmental dynamism, and organizational performance
- Tez No: 988607
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve rekabetin yoğunlaşmasıyla birlikte işletmelerin faaliyet gösterdikleri çevreler giderek daha dinamik ve belirsiz bir yapı kazanmıştır. Bu bağlamda, işletmelerin çevresel değişimlere uyum sağlayabilmesi ve sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmesi, bilgiye dayalı yeteneklerini etkin biçimde yönetmelerine bağlıdır. Bu araştırmada, dinamik bilgi yönetim yetenekleri, inovasyon performansı, çevresel dinamizm, örgütsel performans ve stratejik esneklik konuları ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, dinamik bilgi yönetimi yeteneklerinin, inovasyon performansı, çevresel dinamizm ve örgütsel performans üzerindeki etkisinde stratejik esnekliğin aracı rolünün incelenmesidir. Çalışma, ilaç sektöründe faaliyet gösteren firma yöneticileri üzerinde gerçekleştirilen bir alan araştırması ile desteklenmiştir. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada veriler anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde ilaç sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde görev yapan alt, orta ve üst düzey yöneticiler oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 ve SmartPLS 4.0 paket programlarından yararlanılmıştır. II Yapılan hipotez testleri sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, dinamik bilgi yönetimi yeteneklerinin, inovasyon performansı, çevresel dinamizm ve örgütsel performans üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca dinamik bilgi yönetim yeteneklerinin, inovasyon performansı, çevresel dinamizm ve örgütsel performans üzerindeki etkisinde stratejik esnekliğin aracı rol oynadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, özellikle teknolojik değişimin hızlı olduğu, regülasyon yoğunluğu yüksek ve rekabet koşulları sürekli değişen sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin performanslarını artırabilmeleri için bilgi yönetimi yeteneklerini stratejik esneklikle desteklemeleri gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization, technological developments, and increasing competition have caused the environments in which businesses operate to become increasingly dynamic and uncertain. In this context, firms' ability to adapt to environmental changes and achieve sustainable competitive advantage depends on how effectively they manage their knowledge-based capabilities. This study addresses the concepts of dynamic knowledge management capabilities, innovation performance, environmental dynamism, organizational performance, and strategic flexibility. The aim of the research is to examine the mediating role of strategic flexibility in the effect of dynamic knowledge management capabilities on innovation performance, environmental dynamism, and organizational performance. The study is supported by a field research conducted with managers of firms operating in the pharmaceutical industry. Adopting a quantitative research method, the data were collected through a questionnaire technique. The sample of the research consists of lower-, middle-, and upper-level managers working in firms IV operating in the pharmaceutical industry in the province of Istanbul. The data obtained were analyzed using the SPSS 25.0 and SmartPLS 4.0 software packages. When the findings obtained from the hypothesis tests are evaluated, it is determined that dynamic knowledge management capabilities have a positive and statistically significant effect on innovation performance, environmental dynamism, and organizational performance. In addition, it is found that strategic flexibility plays a mediating role in the effect of dynamic knowledge management capabilities on innovation performance, environmental dynamism, and organizational performance. The findings reveal that firms operating in sectors characterized by rapid technological change, high regulatory intensity, and continuously evolving competitive conditions need to support their knowledge management capabilities with strategic flexibility in order to enhance their performance.