Sürdürülebilir turizm kapsamında coğrafi işaret kullanımı: Karma yöntem araştırması
The use of geographical indications within the scope of sustainable tourism: A mixed-method study
- Tez No: 988755
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz dünyasında, kültürel değerlerin bir bölgenin ekonomik yapısına önemli katkılar sağlama potansiyeli, bu değerlerin başka bölgeler veya rakipler tarafından kopyalanma riskini de beraberinde getirmektedir. Bu duruma karşı alınabilecek önlemlerden biri olarak coğrafi işaretleme sistemi geliştirilmiştir. Bu çalışma, Giresun'da coğrafi işaret sisteminin doğal ve kültürel mirasın korunması ile sürdürülebilir turizme katkılarını incelemek, yerel halkın coğrafi işaretlere yönelik bilgi, algı ve tutumlarını ortaya koymak yerel yöneticilerin konuya ilişkin değerlendirmelerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma açımlayıcı sıralı karma yöntem deseniyle yürütülmüştür. İlk aşamada Giresun'da yaşayan yerel halktan 554 katılımcıya anket uygulanmıştır. Anket formu demografik sorular, açık uçlu sorular ve geçerlik-güvenirliği test edilmiş ölçeklerden oluşmuştur. Elde edilen nicel veriler faktör analizi ve uygun karşılaştırma testleriyle analiz edilmiştir. İkinci aşamada, nicel bulguları derinleştirmek amacıyla 29 yerel yöneticiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve nitel veriler betimsel-tematik analizle çözümlenmiştir. Nicel analizler sonucunda yerel halkın coğrafi işaretlere yönelik algısının iki boyutta toplandığı görülmüştür. Bunlar, algılanan ürün değeri ve bireysel tercihler ile sistemsel yönler, denetim ve kalkınma potansiyelidir. Tutumların genel olarak olumlu olduğu, özellikle bilgi düzeyi ve satın alma sıklığına göre anlamlı farklılıklar bulunduğu saptanmıştır. Nitel bulgular ise yöneticilerin coğrafi işaretlerin gastronomi turizmi, yerel ekonomi ve destinasyon kimliği için stratejik önemini vurguladığını; tanıtım, pazarlama, eğitim, teknik destek ve etkin denetim gibi alanlarda geliştirilmesi gereken noktaları dile getirdiğini ortaya koymuştur. Araştırmanın sonuçları, coğrafi işaretlerin Giresun'da doğal ve kültürel mirasın korunması, yerel halkın farkındalığının artırılması ve sürdürülebilir turizmin desteklenmesi açısından önemli bir araç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern world, although cultural attributes can greatly help the economic framework of an area, they can also be prone to imitation from other areas or rivals. To help address this issue, the geographical indication system was developed. This particular system is meant to help study the role of the geographical indication system of Giresun in the development of natural and cultural heritage, as well as, bolster sustainable tourism. This system is also intended to gauge the local populace's, the local administrators' attitudes toward the matter and how they assess it in context to the geographical indications. The research was designed as an exploratory sequential mixed-method study. The first stage was constituting the framework of a survey designed for 554 members of the local population pertaining to Giresun. The survey comprised administrative demographics, open ended questions, and scales whose validity and reliability was assessed. The quantitative data was analysis and was subjected to an appropriate comparative test analysis. The second stage was designed to address and deepen the quantitative findings, and included semi-structured interviews with 29 local administrators. Descriptive-thematic analysis was used for the qualitative data. The analysis has shown that the local community has two distinct perceptions about the value of geographical indications linked to the product value: individual preferences versus systemic aspects that include control and development potential. The general attitude was how positive it was, with significant differentiations resting on knowledge and purchase frequency. The qualitative results also indicated that the administrators stressed the geographical indications of the gastronomy tourism system's strategic value for the local economy and the destination's identity, while also highlighting the need for better promotion, marketing, education, technical assistance, and control over the processes. The strategic direction, which the administrators defined for gastronomy tourism, the local economy and the destination's identity, along with the need for better control over the promotion and marketing processes, indicates that the local and sustainable tourism development depends on geographical indications, along with underpinning the local identity of Giresun and the natural and cultural heritage.