Türkiye'de kentleşmenin yönetiminde kent yönetiminin rolü Çorum örneği: (1974-19949
  1. Tez No: 98888
  2. Yazar: ATİLLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Sanayileşmeye koşut olarak, kırdan çözülüp kente gelen insanların kentlileşme süreci ve bu sosyal olgu karşısında kent yönetimlerinin yaptıkları, yapamadıkları ve yapabilecekleri ve de bu geliştirilen, sürdürülen politikalarda yöneticilerin katkısı hala günümüzde yoğunlukla yaşanan ve çeşitli yönleriyle araştırılmaya gereksinim duyan alanlardır. Kent ve kentleşme yüzyılımızın en önemli sosyal olgusudur. 1900'lü yılların başında dünya nüfusu bir milyar idi ve ancak % 5,5 oranında yani (55) milyon insan kentlerde yaşıyordu. Oysa günümüzde bu oran toplam dünya nüfusunun % 40'ı civarındadır ve bu kentleşme süreci her geçen gün hızla artmaktadır. Dünyadaki bu süreç, tüm hızı ile Türkiye'de 'de yaşanmakta olup, 1950'lerde hızlanan kırdan çözülme nedeniyle kentlere akmaya başlamış ancak bu insanlar kentlileşememiştir. Yukarıda bahsettiğimiz sosyal olgu karşısında kent yönetimlerinin geliştirdiği politikalar ve çözüm yollan da kent yöneticilerinin katkılarının ne olduğu, bu olguyu yaşayan ve iyi bir sınav veren ve de örnek bir kent yöneticisi ile başarıya ulaşan Çorum kentinin, kent yönetimi, kentleşme ve kentlileşme olgusu incelenmiştir. Araştırmada, kentlileşme sürecini yaşayan birçok kent yönetiminin örnek alacağı önlemler ve geliştirilen politikalar saptanmış ve kentleşme için geliştirilen politikalar saptanmış ve kent yöneticilerinin ne kadar etkin olabilecekleri kent yöneticisi Turhan KILIÇCIOĞLU'nun yöneticilik yaşamı ve yaklaşımı ile anlatılmıştır, Araştırmanın, kentlileşemeyen ve kocaköy görünümünden kurtulamayan kentlere çözüm önerileri getirmesi ve bu olgunun sorunlarıyla boğuşan kent yöneticilerinin nasıl bir yöntem izleyebilecekleri konusunda yardımcı olacaktır. %
Özet (Çeviri)
In depends on industralization, rural people immigrate to urban areas in urbanization process, and facing to this social fact, city management and elected administrators for soluing the problems rebted to urbanization, past and present politics are interesting feld to examine, City and urbanization are one of the most important social issues. From the beginning at 1900's,, world population was (1) billion, and % 5,5 people of this population was living in urban areas; But now, this percentage is % 40 of the world polulation; and this urbanization rote is getting faster. This trend can be seen in Turkey after 1950's. Starting from this time Rural people have come to cties but they couldn't be urbanized. They brought their rurol culture to cities; Under these social facts, city managements can play very important role to solve these poblems, and in our thesis, will be examined a succesfull city management, Çorum city, to prove city management role to solve the problems, causing from fast urbanation process. In this thesis, Turhan KILIÇCIO?LU's life as a city administrator, examined to show now a succesfull city admmistrotor can produce to solve the urbanization problems. This thesis could help to show the some methods to solve the promlems for city managers dealing with heavy problems and big village-cities. VI