Nadir görülen nörolojik hastalıklarda genetik ve metabolik testlerin tanı sürecine katkısı
The contribution of genetic and metabolic tests to the diagnosis process in rare neurological diseases
  1. Tez No: 988950
  2. Yazar: GÖZDE SOYTÜRK DONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GENÇPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamız nadir görülen nörolojik hastalıklarda uygulanan genetik ve metabolik testlerin tanı sürecine katkısını gerçek‐yaşam verileriyle değerlendirmeyi amaçlamıştır.Gereç ve Yöntem: İzmir Şehir Hastanesi'nde Çocuk Nöroloji başta olmak üzere Çocuk Metabolizma ve Çocuk Genetik kliniklerinde nörolojik tutulum ile semptom gösteren nadir hastalık tanısı olan ve/veya yüksek olasılıkla nadir hastalık şüphesi ile takip edilen 319 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Demografik veriler, fenotip özellikleri, görüntüleme bulguları, genetik testler (Panel-NGS, MLPA, Array CGH, Wes-Tüm ekzom analizi) ve metabolik testler kayıt altına alınmıştır Tanısal verim, testler arası ilişkiler ve tanı gecikmesine etkili faktörler ki-kare ve lojistik regresyon testleriyle analiz edilmiştir. Bulgular: Olguların %59,2'si erkektir; medyan tanı yaşı 5,3 yıl bulunmuştur. Başlangıç semptomu olarak nöbet/epilepsi %66,4 ile ilk sıradadır. Olguların %83,4'ünde en az bir panel testi uygulandığı saptanmıştır. Panel çalışılan olguların %55,4'ü tanıya tek başına yardımcı olmuştur. Panel sonucu normal olan 59 olgunun %76,5'ine tüm ekzom analizi uygulanmış ve bu gruptaki tanı verimi %76,5 bulunmuştur . Genel olarak kesin tanı oranı %31,7; tanısız oran %68,3 olarak saptanmıştır. Sonuç: Hedefli panel testleri, nadir nörolojik hastalıklarda ilk basamakta en yüksek tanısal getiriyi sağlamaktadır. Panel-negatif olgularda WES ve Array-CGH tamamlayıcı değer sunmakta; metabolik testler ise seçilmiş fenotiplerde tanıyı desteklemektedir. Tanısal gecikmeyi azaltmak için geniş panel ve hızlı WES algoritmasının yaygınlaştırılması, yeniden analiz uygulamalarının ve aileye yönelik genetik/psikososyal danışmanlığın güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to evaluate the contribution of genetic and metabolic tests applied in rare neurological diseases to the diagnostic process using real-world data.Methods: A retrospective review was conducted of 319 patients at İzmir City Hospital—managed primarily in the Pediatric Neurology Department and additionally in the Pediatric Metabolism and Pediatric Genetics clinics—who exhibited neurological involvement and were either diagnosed with a rare disease or were being followed because of a strong suspicion of one. Demographic data, clinical features, imaging findings, genetic tests (Next-generation sequencing panels, MLPA, Array CGH, WES-Whole Exom Sequencing) and metabolic tests were recorded.— Diagnostic yields, inter-test concordance and factors influencing time-to-diagnosis were analyzed using chi-square and logistic regression. Results: Males accounted for 59.2% of the cohort; median age at diagnosis was 5,3 years. Seizure/epilepsy was the most common presenting symptom (66.4%). It was determined that at least one panel test was performed in 83.4% of the cases. 55.4% of the cases studied by the panel assisted the diagnosis alone. Whole exome analysis was performed in 76.5% of the 59 cases with normal panel results and the diagnostic efficiency in this group was 76.5%. In general, the definitive diagnosis rate is 31.7%; the undiagnosed rate was found to be 68.3%. Conclusion: Targeted NGS panels provide the highest first-line diagnostic return in rare neurological diseases. WES and array-CGH add complementary value when panels are negative, whereas metabolic assays remain useful in selected phenotypes. Implementation of combined broad panels with rapid WES, systematic re-analysis and strengthened genetic-psychosocial counselling may shorten the diagnostic odyssey.