İmmünokimyasal gaitada gizli kan testlerinin analitik performans değerlendirmesi
İmmünokimyasal gaitada gizli kan testlerinin analitik performans değerlendirmesi
- Tez No: 988957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde kolorektal kanserlerin toplum bazlı taramasının ilk adımında immünokimyasal gaitada gizli kan tetkikinin kullanılması önerilmektedir. Bu nedenle ülkemizde yaygın olarak kullanılan immünokimyasal GGK testlerinin değerlendirilmesi önemlidir. Biz de çalışmamızda, yedi farklı immünokimyasal gaitada gizli kan testinin analitik performanslarını değerlendirmeyi amaçladık Çalışmamız, Ekim 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya laboratuvarında 313 gaita numunesi kullanılarak yapıldı. Gaitada gizli kan testlerinin değerlendirilmesi, laboratuvarımızda kullanılan kantitatif cihazın sonuçları temel alınarak yapıldı. İlk olarak testlerin rutinde kullandığımız kantitatif cihaz ile ve birbirleriyle olan karşılaştırması yapıldı. Daha sonra testlerin tekrarlanabilirlik, stabilite ve interferans çalışmaları yapıldı. Sonuçlar % uyum değeri olarak verildi. Testlerin kendi aralarındaki karşılaştırma sonucu Mc-Nemar istatistiksel testi kullanılarak değerlendirildi. Testlerin laboratuvarımızdaki kantitatif ölçüm cihazı ile karşılaştırmasında orta derece uyumlu olduğu bulundu. Testler arası karşılaştırmada ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Tüm testler tekrarlanabilir olmakla birlikte, çapraz reaksiyon gözlenmedi. Değerlendirmeye alınan testlerden biri hariç diğer testler stabil bulundu. Test sonuçlarının birbirinden anlamlı derecede farklı olması, ileri tetkik için verilecek kararın etkileneceğini düşündürmektedir. Bu durumda ölçümlerin standardize edilmesi, hastaların ileri tetkik açısından doğru yönlendirilmesini ve invazif tetkiklere daha az maruz kalmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, immunochemical fecal occult blood examination is recommended for the community-based colorectal cancer screening. So, it is important to evaluate immunochemical fecal occult blood tests which are used commonly for the screening in our country. In our study, we aimed to evaluate analytical performance of seven different immunochemical fecal occult blood tests. This study was carried out in Biochemical laboratory of Ankara Numune Training and Research Hospital. Three hundred and thirty fecal sample were collected between October 2014 and June 2015. Evaluation of fecal occult blood tests were done on the basis of the results of the quantitative instruments used in our laboratory. First, the tests were compared with this quantitative instrument and with each other. Then, reproducibility, stability and interference studiesof the tests were conducted. Results were given as % compliance values and Mc-Nemar statistical test was used for comparison among tests. Tests were found to be moderately consistent with quantitative instruments used in our laboratory. In comparison among the tests, there was a statistically significant difference. All tests were repeatable and interference wasn't observed. All tests except one were stable. Significantly different results obtained in tests suggest that the decision that will be made for further investigations would be affected. Therefore, standardisation of measurement will provide the right guidance for further investigations and less exposure to invasive tests for patients.