Kırıkkale, kılıçlar tren istasyon yapısının belgelenmesi ve restorasyon önerisi
Documentation and restoration proposal of kirikkale, kiliçlar train station structure
- Tez No: 989223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMMAR İBRAHİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin ilk demir yolu ağları, 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmeye başlanmıştır. Batı'dan Doğu'ya uzanan bu ağlar, yalnızca ulaşım ve ticaret için değil, kültürel etkileşim ve ekonomik gelişim için de önemli bir rol oynamıştır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte demir yolları, Türkiye'nin kalkınma politikalarında stratejik bir unsur haline gelmiş ve yeni hatlarla genişletilmiştir. Bu çalışmada, Kırıkkale İli Yahşihan İlçesi Kılıçlar Mahallesi'nde bulunan Tren İstasyon Binası ele alınmıştır. Tarihi ve mimari değeri olan bu yapı, bölgenin demir yolu tarihindeki rolünü yansıtmakta ve korunması gereken önemli bir kültür varlığı olarak değerlendirilmektedir. Araştırma kapsamında, yapının bulunduğu çevrenin tarihsel, coğrafi ve sosyo-ekonomik özellikleri incelenmiştir. İstasyon binasının fiziksel ve mimari durumunun belgelendirilmesi amacıyla detaylı analizler gerçekleştirilmiş, mevcut bozulmalar tespit edilmiştir. Yapının restorasyon sürecinde kullanılacak koruma yöntemleri belirlenmiş ve restitüsyon analizi yapılmıştır. Son olarak, yapının sürdürülebilir bir işlevle yeniden kazandırılması için depo olarak kullanılan ek bölümün ıslak hacim ve mutfak alanı olarak kullanılmasına yönelik bir restorasyon önerisi sunulmuştur. Bu öneri hem binanın tarihi kimliğini korumayı hem de iklim koşulları da göz önüne alındığında ıslak hacimlerin yapıya bütünleştirilerek daha konforlu bir alan oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first railway networks in Turkey were constructed during the Ottoman Empire in the second half of the 19th century. These networks, stretching from west to east, played a crucial role not only in transportation and trade but also in cultural interaction and economic development. With the establishment of the Republic, railways became a strategic element in Turkey's development policies and were e/panded with new lines. This study focuses on the Train Station Building located in Kılıçlar Village, Yahşihan District, Kırıkkale Province. This building, with its historical and architectural value, reflects the region's role in railway history and is considered an important cultural asset that needs to be preserved. Within the scope of the research, the historical, geographical, and socio-economic characteristics of the environment where the building is located have been e/amined. Detailed analyses have been carried out to document the physical and architectural condition of the station building, and e/isting damages have been identified. The conservation methods to be used in the restoration process of the building have been determined, and a restitution analysis has been carried out. Finally, a restoration proposal has been presented to regain a sustainable function for the building by using the additional section, which is currently used as a depot, as a wet volume and kitchen area. This proposal aims to both preserve the historical identity of the building and create a more comfortable space by integrating wet volumes into the structure, considering the climatic conditions.