Etkileşimli kitap okuma etkinliklerinin korunmaya ihtiyacı olan çocukların dil ve sosyal becerileri üzerindeki etkisi
The effect of interactive book reading activities on language and social skills of children in need of protection
  1. Tez No: 989241
  2. Yazar: ÖZGE İDRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL SARA GÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada etkileşimli kitap okuma etkinlikleri aracılığıyla korunmaya ihtiyacı olan 36-72 ay okul öncesi dönem çocuklarının dil ve sosyal becerilerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada çocuklara etkileşimli kitap okuma etkinlikleri öncesi ve sonrasında ön test ve son test uygulanmış olup, korunmaya ihtiyacı olan okul öncesi dönem çocuklarının dil ve sosyal becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma ön test-son test kontrol grupsuz yarı deneysel desen olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi olasılıklı olmayan teknikler arasından amaçlı örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 9 çocuk oluşturmaktadır. Etkileşimli kitap okuma etkinlikleri, 10 hafta boyunca devam eden, her hafta 4 yeni resimli öykü kitabının etkileşimli olarak okunmasını ve okuma sonrası bu kitaplardaki hedef becerileri destekleyecek etkinliklerin uygulanmasından oluşmaktadır. Çocuklara“Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL-3)”ve“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED)”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulamanın tamamlanmasından 4 hafta sonrasında aynı ölçekler kullanılarak kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi sonucunda etkileşimli kitap okuma etkinliklerinin korunmaya ihtiyacı olan çocukların dil ve sosyal becerileri üzerinde etkili olduğu, kurumda kalış süresi ve aile ile görüşme durumlarının çocukların gelişimleri ve öğrenme süreçleri üzerinde etkililiği tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda korunmaya ihtiyacı olan çocuklarla yürütülen çalışmalar ve kurum uygulamalarını destekleyecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to support the language and social skills of preschool children aged 36-72 months in need of protection through interactive book reading activities. A pre-test and post-test were administered to the children, and a quasi-experimental design without a control group was used. The study sample was determined using purposive sampling, one of the non-probability sampling techniques. The interactive book reading activities consisted of reading four new books interactively each week over a period of ten weeks, followed by the implementation of activities designed to support the target skills addressed in the books. In the pre-test and post-test stages, the Turkish Early Language Development Test (TEDIL-3), and the Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED) were administered. A retention test was conducted four weeks after the completion of the intervention using the same scales. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS statistical program. The analysis of the data revealed that interactive book reading activities positively influenced the language and social skills of children in need of protection. Additionally, factors such as the duration of institutional care and the frequency of contact with family appeared to impact children's development and learning processes. Based on the findings of the study, recommendations were made to support both institutional practices and interventions carried out with children in need of protection.