Değer temelli etkileşimli kitap okuma etkinliklerinin okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubu çocukların sosyal değerler kazanımına etkisinin incelenmesi
Analysing the effect of value-based interactive book reading activities on the acquisition of social values of 5-year-old children attending preschool education
- Tez No: 991241
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Değer Temelli Etkileşimli Kitap Okuma Etkinliklerinin okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubu çocukların sosyal değerler kazanımı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada 5 yaş çocuklarının sosyal değerler düzeyleri bağımlı değişkeni, Değer Temelli Etkileşimli Kitap Okuma Etkinlikleri ise bağımsız değişkeni oluşturmaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ilinde okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır. Örneklemi, il merkezindeki bir anaokulunda öğrenim gören 20'si deney, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmuştur. Deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan Değer Temelli Etkileşimli Kitap Okuma Etkinlikleri 12 hafta boyunca, haftada iki gün ve her oturumu 1,5 saat olmak üzere toplam 36 saat uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise yalnızca standart Okul Öncesi Eğitim Programı sürdürülmüştür. Veri toplama aracı olarak, çocuk ve ebeveynlere yönelik“Kişisel Bilgi Formu”ile okul öncesi dönemdeki çocukların sosyal değer düzeylerini belirlemek amacıyla geliştirilen“Okul Öncesi Sosyal Değer Kazanım Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek her iki gruba uygulama öncesinde ön test ve uygulama sonrasında son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, eşleştirilmiş örneklemler t-testi ve ölçüm zamanı ile grup etkisini birlikte değerlendirmek amacıyla karma desenli ANOVA kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p < .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulguları, uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının sosyal değerler puanlarının benzer olduğunu göstermektedir. Uygulama sonrasında ise deney grubundaki çocukların sosyal değerler puanlarında anlamlı bir artış olduğu; kontrol grubunda ise bu artışın sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Ayrıca karma desenli ANOVA sonuçları, grup-zaman etkileşiminin anlamlı olduğunu ortaya koyarak değişimin yalnızca zamanın etkisiyle değil, uygulanan eğitimin niteliğiyle de ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, Değer Temelli Etkileşimli Kitap Okuma Etkinliklerinin okul öncesi dönemde çocukların sosyal değerler kazanımını destekleyen etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of the Value-Based Interactive Book Reading Activities on the social values acquisition of five-year-old children attending preschool education. In this research, children's levels of social values constituted the dependent variable, while the Value-Based Interactive Book Reading Activities served as the independent variable. The study employed a quasi-experimental design with a pretest–posttest control group, which is one of the quantitative research methods. The population of the study consisted of five-year-old children enrolled in preschool education in Gaziantep during the 2024-2025 academic year. The sample included 40 children—20 in the experimental group and 20 in the control group—studying at a public preschool in the city center. The experimental group received the Value-Based Interactive Book Reading Activities prepared by the researcher for 12 weeks, twice a week, with each session lasting 1.5 hours (36 hours in total). The control group continued to follow the standard Preschool Education Curriculum with no additional intervention. Data were collected using the“Personal Information Form,”which included demographic information about children and parents, and the“Preschool Social Values Acquisition Scale,”designed to assess preschool children's social values. The scale was administered to both groups as a pretest prior to the intervention and as a posttest following the intervention. Data analysis involved descriptive statistics, Independent Samples t-Test for between-group comparisons, Paired Samples t-Test for within-group comparisons, and mixed-design ANOVA to examine the effects of group, time, and their interaction. The level of statistical significance was set at p < .05. The findings revealed no significant differences between the experimental and control groups in pretest scores, indicating comparable baseline levels of social values. Following the intervention, the experimental group demonstrated a statistically significant increase in social values scores, whereas the control group exhibited only limited improvement. Mixed-design ANOVA results further indicated a significant group-by-time interaction, suggesting that the observed gains were attributable not merely to the passage of time but specifically to the value-based interactive reading intervention. Collectively, these results demonstrate that Value-Based Interactive Book Reading Activities constitute an effective method for supporting the social values acquisition of preschool-aged children.