Kent belleği ve endüstri miras arasındaki ilişki: Milas fabrikalar bölgesinin bellek odaklı yeniden işlevlendirme önerisi
The relationship between urban memory and industry heritage: A memory-focused refunctionalization proposal for the Milas factory district
  1. Tez No: 989256
  2. Yazar: ESRA NUR TEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTER MANİSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
Özet
Kentler, değişen sosyo-ekonomik ihtiyaçlara yanıt olarak sürekli dönüşüm geçirir; endüstri binaları bu dönüşümün en görünür tanıkları arasındadır. Cumhuriyet'in kurulmasından sonra Milas'ta dönemin teknolojisi ile inşa edilen fabrikalar, zamanla kent merkezinde kalmış; çevresel etkiler, artan arazi değerleri ve değişen üretim paradigmaları nedeniyle kullanılmamaya başlanmıştır. Buna rağmen, Fabrikalar Bölgesi, tarihi izleri ve kentsel dolaşımla olan ilişkisi sayesinde kent belleğinde güçlü bir yer edinmiştir. Ancak, bu hareketsizlik belleğin sürekliliğini zayıflatır ve algısal kopukluklar yaratır. Bu nedenle, çalışma CLIC bellek odaklı yeniden işlevlendirme modeli ile alanı inceler ve dönüşümün merkezine belleğin sürdürülebilir üretimini yerleştirir. CLIC çok boyutlu değer yaklaşımı ve bellek göstergeleriyle uyarlanarak bellek odaklı yeniden işlevlendirme önerisi getirildi. Çalışma kapsamında, ERIH yeniden işlevlendirilmiş endüstri yapılarından seçilen beş örnek, CLIC kriterleri ile incelenerek elde edilen bulgular temelinde, bellek üretimini destekleyen işlev ve model belirlenir. Bu çerçeve içinde, üretken kapasite-simbiyotik kapasite-kendi kendini yeniden üreten kapasiteye dayalı olarak, Milas Fabrikalar Bölgesi'ne müze ve sergi, atölye, canlı üretim ve tadım, kamusal açık alan, konaklama ve satış gibi işlevleri önerildi.
Özet (Çeviri)
Cities undergo constant transformation in response to changing socio-economic needs; industrial buildings are among the most visible witnesses to this transformation. After the founding of the Republic, factories built in Milas using the technology of the time remained in the city centre over time; however, due to environmental impacts, increasing land values and changing production paradigms, they fell into disuse. Nevertheless, the Factory District has secured a strong place in the city's memory thanks to its historical traces and its relationship with urban circulation. However, this inactivity weakens the continuity of memory and creates perceptual disconnections. Therefore, the study examines the area using the CLIC memory-focused re-functionalisation model and places the sustainable production of memory at the centre of the transformation. Adapted to the CLIC multidimensional value approach and memory indicators, a memory-focused re-functionalisation proposal was put forward. Within the scope of the study, five examples selected from ERIH re-functionalised industrial structures were examined using CLIC criteria, and based on the findings, functions and models that support memory production were determined. Within this framework, based on productive capacity, symbiotic capacity, and self-regenerating capacity, functions such as a museum and exhibition, workshop, live production and tasting, public open space, accommodation, and sales were proposed for the Milas Factory District.