Veri sorumlusunun sorumluluğu
Liability of the data controller
- Tez No: 989423
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Sorumluluk hukukunun görece yeni üyesi veri sorumlusunun sorumluluğu olarak değerlendirilmektedir. Oysa hukuki olaylar birbirlerinin kılığına girerek önümüze çıkmaktadır. Veri sorumlusunun sorumluluğunun konusunu kişisel veriler oluşturur. kişisel veriler de kişilik değerinden başka bir şey değildir. O halde kişisel verilerin ihlali, kişiliğin ihlali; veri sorumlusunun sorumluluğu da kişiliğin ihlal edilmesi nedeniyle sorumluluk halidir. Buna karşın veri sorumlularının, ilgili kişilerin verilerini işlemek için kurdukları organizasyon bu sorumluluğun kaynaklarına bir kaynak daha eklemektedir ki bu kaynak da veri sorumlusu bakımından somutlaştırılmış ve özelleştirilmiş organizasyon sorumluluğudur. Veri sorumluları ilgili kişilerin kişisel verilerini işleyebilmek için çalışanlardan, makinelerden, algoritmalardan, lisanslardan, sunuculardan, yapay zekalardan, şirket içi yetki kurallarından ve daha pek çok bileşenden oluşan bir organizasyon kurarlar. Tüm bunlar veri sorumlusunun karını maksimize etmek içindir. İlgili kişinin kişiliğinin bir cüzünün paraya tahvil edilebileceğini gören kapitalist sistem, veri sorumlularını organize etmiş ve böylece anlamsız verilerden anlamlı sonuçlar çıkarabilecek seviyede işleme yapma yeteneğine kavuşturmuştur. Karşısında adeta tüm kapitalist sistem olan, insan tekini kusur sorumluluğunun yoruculuğuna terk etmek vicdanla bağdaşmaz. Kanun koyucu da bizce buna imkân tanımamış ve veri sorumlusunun sorumluluğunu, özen esasına dayanan bir kusursuz sorumluluk türü olan organizasyon sorumluluğunun özelleştirilmiş ve somutlaştırılmış hali olarak düzenlemiştir. Tespit ettiğimiz sorumluluk kaynağı dışında kişilik hakkının ihlali sebebiyle başvurma imkânı bulunan diğer sorumluluk kaynakları da veri sorumlusu bakımından caridir. Kanun koyucu gerek sözleşmeye dayanan sorumluluk sebepleriyle gerek sözleşme dışındaki diğer sorumluluk nedenleriyle gerekse de kişiliği koruyucu davalarla veri sorumlusu içinden çıkması zor bir sorumluluk cenderesinin içine alarak ilgili kişiyi yalnız bırakmamıştır.
Özet (Çeviri)
The liability of the data controller, a relatively recent member of tort law, must be understood not merely as a separate category, but as a specific manifestation of personality rights infringement. Personal data is, in essence, a reflection of one's personality; thus, a violation of personal data constitutes a violation of personality itself. However, the data controller's liability introduces a unique source of responsibility—organisation liability, tailored and concretized for this context. To process personal data, data controllers establish intricate systems involving employees, machines, algorithms, licenses, servers, artificial intelligence, and internal governance structures. These components exist to maximize profit. The capitalist system, having discovered that fragments of personality can be monetized, empowers data controllers with vast processing capabilities. Confronted with this machinery, it would be unjust to leave the individual exposed to the burdens of fault-based liability. In our view, the legislator recognized this and, instead, grounded data controller liability in strict organisation responsibility based on a duty of care. Beyond this specific regime, traditional sources of liability for personality rights violations also remain applicable. Whether arising from contract, tort, or sui generis personality protection claims, the law places the data controller within a dense web of legal accountability—ensuring the data subject is not left unprotected against such systemic power.