Web 2.0 araçlarıyla entegre 5E modeline uygun öğretimin öğrencilerin başarılarına, kavramsal anlamalarına ve tutumlarına etkisi
The effect of teaching aligned with the 5E model integrated with Web 2.0 tools on students' achievements, conceptual understanding and attitudes
  1. Tez No: 989427
  2. Yazar: ŞEYDA ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AHMET OYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Çalışmada web 2.0 entegrasyonu ile gerçekleşen 5E öğretim yöntemine dayalı fen öğretiminin 8. sınıfta öğrenim gören bireylerin akademik başarılarına, kavramsal anlamalarına, fizik konularına ve teknolojiye yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 'Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi' ünitesi kapsamında 5E öğretim yöntemi web 2.0 araçları ile entegre edilmiş ve fen öğretimi gerçekleştirilmiştir.Yarı deneysel desende gerçekleşen araştırma ön test- son test uygulamalarıyla deney ve kontrol gruplu olarak yapılmıştır.Çalışmaya İstanbul'da bir devlet ortaokulunda 8. sınıfta öğrenim gören 17 erkek ve 22 kız olmak üzere 39 kişi katılmıştır.Çalışma grubu deney(18 kişi) grubu ve kontrol grubundan(21) oluşmaktadır.Deney grubunda yer alan öğrencilerle web 2.0 araçlarıyla entegre 5E öğretim yöntemine dayalı fen dersi işlenirken kontrol grubunda yer alan öğrencilerle mevcut öğretim programı(MEB, 2018) çerçevesinde fen dersi işlenmiştir.Uygulama süreci 8 hafta sürmüştür.Veri toplama aracı olarak 'Elektrik Yükleri Akademik Başarı Testi(EYKAT)', Bir kısmı araştırmacı tarafından geliştirilen 'Elektrik Yükleri Kavramsal anlama Testi, 'Fizik Konularına Yönelik Tutum Ölçeği' ve 'Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda web 2.0 araçlarıyla entegre 5E öğretim yöntemiyle fen dersi işlenilen deney grubunun lehine akademik başarıda anlamlı bir farklılık bulunmuştur.Deney grubu ön ve son test uygulamasında son test lehine anlamlı bir farklılık bulunurken kontrol grubunda ise ön ve son testler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Fizik konularına yönelik tutumlarında ve dört alt boyutunda hem deney hem de kontrol gruplarında kendi içlerinde ve deney-kontrol grubu son test kıyasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Teknolojiye yönelik tutumlarına bakıldığında yine deney ve kontrol grupları arasında ve deney ile kontrol grubu son test uygulamalarına bakıldığında anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır.Kavram yanılgılarının tam anlamıyla giderilemediği bilinmekle birlikte çalışmada deney grubunda kavram yanılgısı sayısı ön testte 22 iken son testte 11'e düşürülmüştür oran olarak deney grubunda (%50) başarıya ulaşılmıştır.Kontrol grubunda ise ön test uygulamasında 19 adet kavram yanılgısı bulunurken son test uygulamasında 13'e düşmüştür.Oran olarak %31,57 'dir.Bu veriler doğrultusunda deney grubunda farklılaşmanın daha fazla olduğu görülmektedir. Çalışmanın sonuçlarından hareketle daha verimli bir öğrenme ortamının oluşturulmasında, akademik başarının sağlanmasında, kavram yanılgılarının tespitinde ve önlenmesinde 5E yöntemi ile birlikte web 2.0 araçlarının entegrasyonu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of science teaching based on the 5E teaching method, integrated with Web 2.0, on the academic achievement, conceptual understanding, attitudes towards physics topics, and attitudes towards technology of 8th-grade students. For this purpose, science teaching was carried out within the scope of the 'Electric Charges and Electric Energy' unit using the 5E teaching method integrated with Web 2.0 tools. The research, conducted in a quasi-experimental design, was carried out with pre-test and post test applications in an experimental and control group. Thirty-nine students (17 boys and 22 girls) from a public middle school in Istanbul participated in the study. The study group consisted of an experimental group (18 students) and a control group (21 students). Students in the experimental group received science lessons based on the 5E teaching method integrated with Web 2.0 tools, while students in the control group received science lessons within the framework of the existing curriculum (MEB, 2018). The application process lasted 8 weeks. The data collection tool used was the 'Electric Charges Academic Achievement' unit. The 'Electric Charge Conceptual Understanding Test (EYKAT)', the 'Attitude Scale Towards Physics Topics', and the 'Attitude Scale Towards Technology', some of which were developed by the researcher, were used.As a result of the study, a significant difference in academic achievement was found in favor of the experimental group, which was taught science lessons using the 5E teaching method integrated with web 2.0 tools. While a significant difference was found in favor of the post-test in the experimental group between the pre-test and post-test applications, no significant difference was found between the pre-test and post-test applications in the control group. In their attitudes towards physics topics and their four sub-dimensions, no significant difference was found within the experimental and control groups, or in the comparison of the experimental and control groups' post-tests. When looking at their attitudes towards technology, no significant difference was found between the experimental and control groups, or when looking at the experimental and control groups' post-test applications. Although it is known that misconceptions are not completely eliminated, the number of misconceptions in the experimental group was reduced from 22 in the pre-test to 11 in the post-test. A success rate of 50% was achieved. In the control group, while 19 misconceptions were found in the pre test, this number decreased to 13 in the post-test. The rate is 31.57%. Based on these data, it is seen that the difference is greater in the experimental group. Based on the results of the study, it can be suggested that the integration of Web 2.0 tools together with the 5E method ix is used to create a more efficient learning environment, ensure academic success, and identify and prevent misconceptions.