Üretim işletmelerinde bakım yönetimi ve TEI örnek uygulaması
Maintenance management at manufacturing companies and a model application for TEI
- Tez No: 98943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Günümüzde üretim işletmelerinde bir bakım bölümü veya işlevi yer almaktadır. Teknolojinin ilerlemesi, küçük işletmecilikten dev sanayi kuruluşlarına geçme, otomasyonun artması, kaliteli ürün üretme gibi birçok faktör ile bakımın önemi artmış ve tamircilikten ziyade bir yönetim biçimi ve birimi olmaya başlamıştır. Bakımın öneminin artmasıyla bakım organizasyonu, planlaması, ilişki ve göstergeleri, maliyetlerinin kontrolü, yönetim bilgi sistemi gibi kavramlar üst yönetimce gözden geçirilerek uygulanmaya başlanmıştır. Bakımın amacı; tesis, ekipman ve işgücünün en verimli şekilde kullanarak, istenen sonuçları sağlamak üzere mümkün olan en düşük maliyetle duruşu minimize etmektir. İyi bir bakım için de genel olarak gerekli olanlar; uygun kontroller, etkin planlama ve programlamadır. Bir üretim işletmesi olan TEI TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.'nin organizasyonunda Bakım Müdürlüğü yer almaktadır. Bütün bu konular, bu işletmenin bakım organizasyonu için incelenmiş ve değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Today, manufacturing firms have a maintenance department or maintenance activity. Maintenance importance has been increased with many factors like modern technology, transfering small firms to big industrial factory, increased automation, production of good quality products. Maintenance is much more than repairing and became a management department. With increasing maintenance importance; maintenance organisation, planning, relationship and indexes, cost control, management information system concepts are analyzed and applied by top management. Good maintenance of plant and equipment aims to minimize down time, while providing for the most effective use of equipment, facilities and man power in order to secure the desired results at the lowest possible cost. The need for better maintenance organization is adequate controls, effective planning and scheduling. Maintenance department in a manufacturing factory, TEI TUSAŞ Engine Industries organisation has been analyzed by the items mentioned here and a suggestion has been offerred.