Okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri bağlamında mesleki öz yeterlik inançları
Professional self-efficacy beliefs of school administrators in the context of lifelong learning tendencies
  1. Tez No: 989466
  2. Yazar: ALEV ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Yaşam boyu öğrenme, bireylerin bilgi ve becerilerini sürekli geliştirmelerini ifade eden ve mesleki gelişim açısından kritik önem taşıyan bir süreçtir. Bu süreç, bireylerin yeterliklerini artırarak mesleki öz yeterlik inançlarını olumlu yönde etkiler. Mesleki öz yeterlik, bireyin görevlerini başarıyla yerine getirebileceğine dair inancını ifade eder. Öğrenmeye açık bireylerin yeterlik duyguları güçlenmekte; eğitimcilerin güncel bilgi ve teknolojileri takip etmeleri ise özgüvenlerini artırarak mesleki etkinliklerini desteklemektedir. Türkiye'de eğitim sisteminin gelişimi ve kaynakların iyileştirilmesi, sürekli eğitimin önemini daha da belirginleştirmektedir. Bu çalışma, okul yöneticilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile mesleki öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Açımlayıcı sıralı desenle yürütülen araştırmada, nicel veriler Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği ve Okul Müdürlerinin Öz Yeterlik Ölçeği ile; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel analizler SPSS 22 ile yapılmış, nitel veriler betimsel analizle çözümlenmiştir. Nicel bulgulara göre yöneticiler mesleki öz yeterlik ve motivasyonda olumlu algılara sahipken, yoksunluk ve merak alanlarında orta düzeyde eğilim göstermektedir. Kadın yöneticilerin motivasyon puanları erkeklerden yüksek bulunmuş; müdür yardımcıları çoğu alanda müdürlerden daha yüksek puan almıştır. Deneyim ve yaş değişkenleri ise öğrenme eğilimi, merak ve motivasyon düzeylerinde anlamlı farklılaşmalar göstermiştir. Ayrıca yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile mesleki öz yeterlik arasında negatif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Nitel bulgular, öğrenmenin mesleki gelişim, karar verme ve etik liderlik açısından kritik olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda okul yöneticilerinin öğrenme eğilimlerini destekleyecek sürekli mesleki gelişim programları tasarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Lifelong learning is a process of refering to the continuous development of individuals' knowledge and skills and of a critical importance for professional development. This process positively influences individuals' beliefs about professional self-efficacy by enhancing their competencies. Professional self-efficacy refers to an individual's belief in their ability to successfully perform their duties. Individuals who are open to learning tend to have stronger feelings of competence; and educators' efforts to follow current knowledge and technologies support their professional effectiveness by strengthening their confidence. The advancement of the education system and the improvement of resources in Türkiye highlights the significance of continuous education. This study aims to examine the relationship between school administrators' lifelong learning tendencies and their professional self-efficacy. Conducted through an explanatory sequential design, the quantitative data were collected using the Lifelong Learning Tendencies Scale and the School Principals' Self-Efficacy Scale, while the qualitative data were obtained through a semi-structured interview form. Quantitative analyses were carried out by using SPSS 22, and the qualitative data were analyzed through descriptive analysis. According to the quantitative findings, administrators have positive perceptions in terms of professional self-efficacy and motivation, whereas they display moderate tendencies in deprivation and curiosity dimensions. Female administrators scored higher than males in motivation; and deputy principals scored higher than school principals in most dimensions. The variables of experience and age showed significant differences in learning tendency, curiosity, and motivation levels. In addition, a negative and significant relationship was found between lifelong learning tendencies and professional self-efficacy. The qualitative findings show that learning is critical for professional development, decision-making, and ethical leadership. In this regard, continuous professional development programs should be designed to support school administrators' learning tendencies.