Basınç yaralanması riskinin değerlendirmesinde kantitatif boyutlu yeni bir ölçek geliştirilmesi ve mevcut ölçeklerle karşılaştırılması
Developing a new quantitative scale for assessing the risk of pressure injury and comparing existing scales
- Tez No: 989571
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZCAN İLÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, basınç yaralanması (BY) değerlendirilmesinde kantitatif boyutlu yeni bir risk değerlendirme ölçeği oluşturulması ve mevcut ölçeklerle karşılaştırılması amacıyla metodolojik tasarımda gerçekleştirildi. Çalışma 01.10.2024 ile 01.10.2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) toplam 150 hasta ile yapıldı. Veriler araştırmacı ve ikinci bir bağımsız gözlemci tarafından hasta izlemi yapılarak toplandı. Elde edilen veriler bir istatistik programında kodlanarak; sayı, yüzde, Ki-kare analizi, bağımsız örneklem t testi, Paried-t testi, korelasyon analizi, ROC analizi, Youden's Indeksi, Cronbach's Alfa ve gözlemciler arası uyum testi ile değerlendirildi. Anlamlılık derecesi p<0,05 kabul edildi. Braden Risk Değerlendirme Ölçeği (BRDÖ) sonuçları Cronbach's Alfa: 0,810; eğri altında kalan alan (EAKA): 0,835; kesme noktası: 14; duyarlık: %74,4; özgüllük: %72,9; olasılık oranları (Likelihood Ratios-LR) +LR: 2,84; -LR: 0,41; Youden's indeksi: 0,47; pozitif öngörü değeri (PÖD): %52,46; negatif öngörü değeri (NÖD): %87,64; kesinlik: %73,33; gözlemciler arası uyum sonucu (ICC): 0,658, p:0,001 bulundu. Jackson/Cubbin Risk Değerlendirme Ölçeği (JCRDÖ) sonuçları Cronbach's Alfa: 0,838; EAKA: 0,843; kesme noktası: 33; duyarlık: %81,4; özgüllük: %80,4; +LR: 4,15; -LR: 0,23; Youden's indeksi: 0,62; PÖD: %61,82; NÖD: %90,53; kesinlik: %80,0; ICC: 0,904, p:0,001 bulundu. Bu doktora tezi kapsamında geliştirilen ölçek SABIHEM-IT (skin, albumin, age, body mass indeks, incontinence, hemoglobin, erythema, mobility, infrared thermography) sonuçları; Cronbach's Alfa: 0,840; EAKA: 0,964; kesme noktası: 9; duyarlık: %93,7; özgüllük: %89,7; +LR: 9,10; -LR: 0,07; Youden's indeksi: 0,83; PÖD: %78,0; NÖD: %96,0; kesinlik: %90,0; ICC: 0,998, p:0,001 olarak bulundu. Hastaların %28,6'sında BY oluştuğu görüldü. Kızılötesi termal kameranın özellikle sakrumda sıcaklık değişimlerini ve BY'nı tespit edebildiği bulundu. Sonuç olarak, SABIHEM-IT'nin geçerlik-güvenirlik ve gözlemciler arası uyum sonuçları BRDÖ ve JCRDÖ'nden yüksek olduğu bulunurken, SABIHEM-IT'nin YBÜ'nde BY risklerini değerlendirmede üstün olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with a methodological design to create a new quantitative risk assessment scale in the evaluation of pressure injury (PI) and to compare it with existing scales. The study was conducted with a total of 150 patients in the anesthesia and reanimation intensive care unit (ICU) of a university hospital between 10/01/2024 and 10/01/2025. Data were collected by the researcher and a second independent observer through patient monitoring. The obtained data were coded in a statistical program and evaluated using number, percentage, Chi-square analysis, independent samples t test, Paried-t test, correlation analysis, ROC analysis, Youden's Index, Cronbach's Alpha and inter-observer agreement test. The degree of significance was accepted as p:0,001. Braden Risk Assessment Scale (BRAS) results Cronbach's Alpha: 0,810; area under the curve (AUC): 0,835; cut-off point: 14; sensitivity: %74,4; specificity: %72,9; likelihood ratios (Likelihood Ratios-LR) +LR: 2,84; -LR: 0,41; Youden's index: 0,47; positive predictive value (PPV): %52,46; negative predictive value (NPV): %87,64; precision: %73,33; interobserver agreement (ICC): 0,658, p<:0,001. Jackson/Cubbin Risk Assessment Scale (JCRAS) results Cronbach's Alpha: 0,838; AUC: 0,843; cut-off point: 33; sensitivity: %81,4; specificity: %80,4; +LR: 4,15; -LR: 0,23; Youden's index: 0,62; PPV: %61,82; NPV: %90,53; precision: %80,0; ICC: 0,904, p:0,001. The results of the SABIHEM-IT (skin, albumin, age, body mass index, incontinence, hemoglobin, erythema, mobility, ınfrared thermography) scale developed within the scope of this doctoral thesis were found as follows; Cronbach's Alpha: 0,840; AUC: 0,964; cut-off point: 9; sensitivity: %93,7; specificity: %89,7; +LR: 9,10; -LR: 0,07; Youden's index: 0,83; PPV: %78,0; NPV: %96,0; precision: %90,0; ICC: 0,998, p:0,001. It was observed that PI occurred in %28,6 of the patients. It was found that the infrared thermal camera could detect temperature changes and PI especially in the sacrum. As a result, while the validity-reliability and inter-observer agreement results of SABIHEM-IT were found to be higher than those of BRAS and JCRAS, SABIHEM-IT was found to be superior in assessing the risks of PI in ICU.