Pediatri hemşirelerinin dikkat dağıtma beceri düzeyleri ile pediatrik ağrıya yönelik bilgi tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between pediatric nurses distraction skill levels and their knowledge and attitudes toward pediatric pain
- Tez No: 989623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BATUHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, pediatri hemşirelerinin dikkat dağıtma beceri düzeyleri ile pediatrik ağrıya yönelik bilgi ve tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, örneklemini Türkiye'de çeşitli çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniklerinde görev yapan 364 pediatri hemşiresi oluşturdu. Çalışma verileri 2025 yılı içerisinde“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Pediatrik Ağrıya Yönelik Bilgi ve Tutum Ölçeği (PABTÖ)”ve“Pediatri Hemşirelerinde Dikkat Dağıtma Becerileri Ölçeği (PHDDBÖ)”ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Pearson korelasyon analizi yöntemleri kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 28,8±4,52 olup, çoğunluğu kadın (%68,4) ve lisans mezunuydu (%76,4). Katılımcıların %81,9'u invaziv işlemler sırasında yeterli dikkat dağıtma becerilerine sahip olduğunu, %84,3'ü dikkat dağıtma becerileri etkili bulduğunu ve %92,3'ü çocukların tedavi sürecine olumlu katkı sağladığını belirtti. PABTÖ puan ortalaması 64,65±9,28, PHDDBÖ puan ortalaması ise 71,90±9,29 olarak bulundu. Pediatri hemşireliğini sevme durumunun hem PABTÖ (p=0,006) hem de PHDDBÖ (p=0,001) puanlarını anlamlı düzeyde etkilediği; beceri düzeylerinin yüksek olmasının etkili bulunmasının (p=0,009) ve tedavi sürecine katkı sağlamasının (p<0,001) PABTÖ puanlarını artırdığı saptandı. Ayrıca dikkat dağıtma becerilerini kullanma (p=0,014), stratejilerin etkililiği (p<0,001), tedaviye katkı sağlama (p=0,001) ve çocuğun yaş-gelişim düzeyini dikkate alma (p<0,001) durumlarının PHDDBÖ puanlarını anlamlı düzeyde etkilediği belirlendi. Çalışmada PABTÖ ile PHDDBÖ puanları arasında pozitif yönde, zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi (r=0,300; p<0,001). Elde edilen sonuçlara göre pediatri hemşirelerinin dikkat dağıtma beceri düzeylerini etkili şekilde kullanmalarının, pediatrik ağrıya yönelik bilgi ve tutumlarını geliştirdiği ve çocukların ağrı deneyimini hafifletmede önemli bir rol oynadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between pediatric nurses' distraction skill levels and their knowledge and attitudes toward pediatric pain. The study was descriptive and cross-sectional in nature, with a sample consisting of 364 pediatric nurses working in various pediatric clinics in Turkey. Data were collected in 2025 using the Sociodemographic Information Form, the Pediatric Pain Information and Attitude Scale (PPIAS), and the Pediatric Nurses' Distraction Skills Scale (PNDSS). Descriptive statistics, independent-samples t tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Mann–Whitney U tests, Kruskal–Wallis tests, and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. The mean age of the participating nurses was 28.8 ± 4.52 years; the majority were female (68.4%) and held a bachelor's degree (76.4%). Overall, 81.9% of the participants reported having adequate distraction skills during invasive procedures, 84.3% perceived their distraction skills as effective, and 92.3% stated that these skills positively contributed to children's treatment processes. The mean PPIAS score was 64.65 ± 9.28, while the mean PNDSS score was 71.90 ± 9.29. Enjoyment of the nursing profession significantly affected both PPIAS (p = 0.006) and PNDSS (p = 0.001) scores. Higher distraction skill levels (p = 0.009) and their contribution to the treatment process (p < 0.001) were associated with higher PPIAS scores. In addition, distraction skill levels (p = 0.014), their perceived effectiveness (p < 0.001), contribution to treatment (p = 0.001), and consideration of the child's age and developmental level (p < 0.001) significantly affected PNDSS scores. A weak but statistically significant positive correlation was found between PPIAS and PNDSS scores (r = 0.300; p < 0.001). According to the results, the effective use of distraction strategies by pediatric nurses improves their knowledge and attitudes toward pediatric pain and plays an important role in alleviating children's pain experience.