Tip 2 diyabetli bireylerin deneyimledikleri semptomlar ve iyilik hallerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the symptoms experienced and well-being by individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 989691
  2. Yazar: FATMAGÜL ÖZTÜRK DEBRELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Tip 2 Diyabetli Bireylerin Deneyimlediği Semptomlar ve İyilik Hallerinin Değerlendirilmesi Bu araştırma diyabetli bireylerin deneyimlediği semptomlar ve iyilik hallerinin değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel tipte 22 Kasım 2024 ve 15 Mart 2025 tarihinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 106 diyabetli hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, hasta tanıtıcı bilgi formu, Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği ve DSÖ-5 İyilik Durumu İndeksi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi bilgisayar ortamında SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. DSÖ-5 İyilik Durumu İndeksi toplam puan ortalaması 57,81±15,15'tir. Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamaları değerlendirildiğinde toplam puan ortalaması 1,25±0,69;“nöroloji”alt boyut puan ortalaması 1,21±1,09;“psikoloji/bitkinlik”alt boyut puan ortalaması 1,35±0,98;“kardiyoloji”alt boyut puan ortalaması 1,03±0,75;“oftalmoloji”alt boyut puan ortalaması 0,91±0,97;“psikoloji/bilişsel”alt boyut puan ortalaması 1,17±0,95;“hiperglisemi”alt boyut puan ortalaması 2,20±1,22'dir. DSÖ-5 İyilik Durumu İndeksi ve Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği toplam ve alt boyutları ile arasındaki ilişki değerlendirildiğinde Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği'nin toplam ve alt boyutları arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Bireylerin diyabet ile ilişkili hafif düzeyde belirti yaşadığı ve iyilik halinin orta düzeyde olduğu belirlendi. Diyabetli bireylerin deneyimledikleri semptom yükü arttıkça bireylerin iyilik hali azaldı. Sonuç olarak; diyabetli bireylerin bütüncül olarak değerlendirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Symptoms Experienced and Well-Being by Individuals with Type 2 Diabetes This descriptive and cross-sectional study was conducted on November 22, 2024 and March 15, 2025 to evaluate the symptoms experienced and well-being by individuals with diabetes. The sample of the study consisted of 106 diabetic patients. The patient information form, Diabetes Symptoms Checklist Scale and WHO-5 Well-being Index were used to collect the research data. The statistical evaluation of the obtained data was done in a computer environment with SPSS 22.0 package program. The total mean score of WHO-5 Well-being Index was 57.81±15.15. When the total and sub-dimension score averages of the Diabetes Symptoms Checklist Scale were evaluated, the total score average was 1.25±0.69; the“neurology”sub-dimension score average was 1.21±1.09; the“psychology/fatigue”sub-dimension score average was 1.35±0.98; the“cardiology”sub-dimension score average was 1.03±0.75; the“ophthalmology”sub-dimension score average was 0.91±0.97; the“psychology/cognitive”sub-dimension score average was 1.17±0.95; and the“hyperglycemia”sub-dimension score average was 2.20±1.22. When the relationship between the WHO-5 Well-Being Index and the total and sub-dimensions of the Diabetes Symptoms Checklist Scale was evaluated, it was determined that there was a positive and significant relationship between the total and sub-dimensions of the Diabetes Symptoms Checklist Scale (p<0.05). It was determined that individuals experienced mild symptoms related to diabetes and their well-being was at a moderate level. As the symptom burden experienced by diabetic individuals increased, their well-being decreased. In conclusion, it is recommended that diabetic individuals be evaluated holistically.