Sendikal algı ve sendikalararası rekabetin sosyal politika çıktılarına etkisi
- Tez No: 989853
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE CEREV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın önemi, sağlık sektörü gibi yüksek düzeyde emek yoğun ve yıpratıcı çalışma koşullarına sahip bir alanda sendikaların işlevini ve sendikalararası rekabetin çalışanlar üzerindeki yansımalarını ortaya koymaya yönelik özgün bir katkı sunmasından kaynaklanmaktadır. Araştırılan çalışmaların çoğunda sendikalararası rekabet sınıfsal bölünme, parçalanma veya sendikaların güç kazanması ya da kaybetmesi üzerinden değerlendirilmiştir. Sendikalararası rekabetin çalışanların sosyal politika kazanımları üzerine etkisine dair yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma sendikalararası rekabetin çalışanların; ücret, iş güvencesi, sosyal haklar ve çalışma koşulları üzerindeki etkilerini sağlık sektörü özelinde incelemesinden ötürü önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Çalışma, sendikal süreçlerin yeniden değerlendirilmesine olanak tanıması bakımından da değer taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı sendikalararası rekabet ve sendikal algının sosyal politika çıktılarına etkisini incelemektir. Bu çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Karma araştırma yöntemi nicel ve nitel araştırma olarak iki boyuttan meydana gelmektedir. Nicel araştırma yönteminde anket metodu tercih edilmiş olup, 17 nolu sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda çalışan 439 katılımcıya sendikal algı ölçeği uygulanmıştır. Nitel araştırma yönteminde bilimsel yöntemlerle hazırlanmış yarı yapılanmış mülakat formu kullanılmış olup 17 nolu sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda 16 sendika yöneticisi ile mülakat yapılmıştır. Çalışmanın nicel verileri SPSS 27.0 programıyla nitel veriler ise MAXQDA 24 programıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda sağlık sektöründe faaliyet gösteren sendikaların arasında yaşanan rekabetin etik ve demokratik bir zeminde yürütülmesi halinde sosyal politika çıktılarına, çalışan refahına ve sendikal kazanımlara olumlu katkılar sağlayabileceği bulgularına ulaşılmıştır. Çalışma sendikal algı ve sendikalararası rekabet kavramları arasında anlamlı bir ilişkiyi tespit ederken, etik ilkelere aykırı biçimde yürütülen, bölünme ve parçalanmaya yol açan rekabet türlerinin sendikal yapıyı zayıflattığı sonuçlarına da ayrıca ulaşılmıştır. Sendikalararası etik rekabet kavramının ön plana çıkartılması ve bu kavramın 21.yüzyıl şartlarına göre detaylandırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The significance of this study lies in its original contribution to revealing the role of trade unions and the impact of inter-union competition on workers in a sector such as healthcare, which is highly labour-intensive and characterised by demanding working conditions. In most of the studies examined, inter-union competition has been assessed in terms of class division, fragmentation, or the gain or loss of power by unions. No study has been found on the impact of inter-union competition on workers' social policy gains. This study fills an important gap by examining the effects of inter-union competition on employees' wages, job security, social rights and working conditions, specifically in the health sector. The study is also valuable in that it allows for a reassessment of union processes. The aim of this study is to examine the impact of inter-union competition and union perception on social policy outcomes. A mixed research method was used in this study. The mixed research method consists of two dimensions: quantitative and qualitative research. The survey method was preferred in the quantitative research method, and a union perception scale was applied to 439 participants working in the health and social services sector (No. 17). In the qualitative research method, a semi-structured interview form prepared using scientific methods was used, and interviews were conducted with 16 trade union managers in the health and social services sector (No. 17). The quantitative data of the study were analysed using the SPSS 27.0 programme, while the qualitative data were analysed using the MAXQDA 24 programme. The study concluded that competition among trade unions operating in the health sector, when conducted on an ethical and democratic basis, could contribute positively to social policy outcomes, worker welfare and trade union gains. The study identified a meaningful relationship between trade union perception and the concept of inter-union competition, while also concluding that types of competition conducted in violation of ethical principles, leading to division and fragmentation, weaken the trade union structure. It is recommended that the concept of ethical inter-union competition be brought to the fore and elaborated in detail in accordance with 21st-century conditions.