Doğal lifli kompozit çubukların titreşimlerinin sonlu elamanlar yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of vibrations of natural fiber composite beams using the finite element method
  1. Tez No: 989919
  2. Yazar: MEHMET HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bambu lifi ve kabak lifi takviyeli epoksi esaslı kompozit çubuklarda ki dinamik çatlakların serbest ve zorlanmış titreşimler üzerine etkilerini ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı; doğal lif türü, çatlak geometrisi, çatlak derinliği ve çatlak konumunun kompozit çubukların doğal frekansları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla önce TS EN ISO 527-4 standardına uygun olarak üretilen bambu ve kabak lif takviyeli epoksi kompozit numuneler çekme testlerine tabi tutulmuş ve mekanik özellikler elde edilmiştir. Bu veriler ANSYS sonlu elaman yazılım programına girilerek, dairesel, dikdörtgen ve üçgen çatlak geometrilerine sahip, farklı çatlak derinlikleri (1,5 mm, 2,5 mm ve 3,5 mm) ve farklı çatlak konumlarında modellenmiş olan kompozit çubuklar için sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Serbest titreşim analiz sonuçları, bambu lif takviyeli epoksi çubukların tüm titreşim modlarında kabak lif takviyeli epoksi çubuklara kıyasla daha yüksek doğal frekans değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Çatlağın ankastre mesnete yakın konumlandırılması durumunda, doğal frekanslarda belirgin azalmalar meydana gelirken, çatlak serbest uca doğru ilerledikçe, frekans değerlerinin çatlaksız duruma yaklaştığı görülmüştür. Çatlak geometrisi açısından ise en yüksek doğal frekans düşüşünün dikdörtgen çatlaklarda oluştuğu, üçgen çatlakların ise daha sınırlı etki gösterdiği tespit edilmiştir. Daha sonra, bambu ve kabak lifli üçgen çatlaklı çubukların için zorlanmış titreşim analizleri gerçekleştirilmiş ve ivme-zaman grafikleri ve bu grafiklerin FFT' si alınarak Genlik-Frekans grafikleri elde edilmiştir. Beklendiği gibi Genlik-Frekans grafiklerinde, doğal frekans modlarında maksimum zirve genlikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca çatlaklı çubuklarda rezonans frekanslarının daha düşük değerlerde kaldığı, özellikle derin ve sabit mesnete yakın çatlaklarda ise ivme genlik değerlerinin yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of dynamic cracks on the free and forced vibration behaviors of bamboo fiber- and pumpkin fiber-reinforced epoxy composite beams were investigated in detail. The main objective of the study is to reveal the influences of natural fiber type, crack geometry, crack depth, and crack location on the natural frequencies of composite beams. For this purpose, bamboo and pumpkin fiber-reinforced epoxy composite specimens were first manufactured in accordance with the TS EN ISO 527-4 standard and subjected to tensile tests to determine their mechanical properties. These experimentally obtained material properties were then implemented into the ANSYS finite element software. Numerical analyses were carried out for composite beams modeled with circular, rectangular, and triangular crack geometries at different crack depths (1.5 mm, 2.5 mm, and 3.5 mm) and various crack locations. The results of the free vibration analyses indicated that bamboo fiber-reinforced epoxy beams exhibit higher natural frequency values in all vibration modes compared to pumpkin fiber-reinforced epoxy beams. When the crack was positioned close to the fixed support, significant reductions in natural frequencies were observed. Conversely, as the crack location moved toward the free end, the natural frequency values approached those of the uncracked condition. In terms of crack geometry, the largest decrease in natural frequencies was detected in beams with rectangular cracks, whereas triangular cracks exhibited a more limited effect. Subsequently, forced vibration analyses were performed for bamboo and pumpkin fiber-reinforced beams with triangular cracks. Acceleration–time responses were obtained, and Fast Fourier Transform (FFT) analyses were applied to generate amplitude–frequency spectra. As expected, maximum peak amplitudes occurred at the natural frequency modes in the amplitude–frequency graphs. Furthermore, it was observed that the resonance frequencies of cracked beams shifted to lower values, while acceleration amplitude levels increased, particularly in beams with deeper cracks located near the fixed support.