Die grundlagen der montessori pädagogik und montessori in österreich -der mathematisch geist der montessori -
Montessori pedagojisinin temelleri ve Avusturya'da montessori – montessori'nin matematiksel zihni
  1. Tez No: 989952
  2. Yazar: SEHER BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ANDREAS ULOVEC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Technısche Unıversıtat Wıen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik (almanca) Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması, Montessori Pedagojisinin temel ilkelerini ve bu pedagojinin Avusturya'daki uygulama biçimlerini incelemektedir. Çalışmada, Maria Montessori'nin geliştirdiği çocuk merkezli eğitim anlayışı ve hazırlanan çevrenin öğrenme sürecindeki rolü ele alınmaktadır. Avusturya'da Montessori eğitiminin tarihsel gelişimi ve eğitim sistemi içindeki yeri analiz edilmektedir. Ayrıca Montessori'nin“matematiksel zihin”kavramı, çocuğun bilişsel gelişimi ve soyut düşünme becerileri bağlamında değerlendirilmektedir. Tez, Montessori pedagojisinin matematiksel düşünmenin gelişimine katkısını kuramsal bir çerçevede ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the fundamental principles of Montessori pedagogy and its modes of implementation in Austria. The study addresses the child-centered educational approach developed by Maria Montessori and the role of the prepared environment in the learning process. The historical development of Montessori education in Austria and its place within the national education system are analyzed. In addition, Montessori's concept of the“mathematical mind”is evaluated in relation to children's cognitive development and abstract thinking skills. The thesis aims to present, within a theoretical framework, the contribution of Montessori pedagogy to the development of mathematical thinking.