Turkey and The Alliance of Civilization
Türkiye ve Medeniyetler İttifakı
  1. Tez No: 989976
  2. Yazar: MEVLÜT BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER GERLİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıtat Wıen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dünya genelinde farklı dönemlerde ortaya çıkan medeniyetler arasındaki çatışma ve ittifak teorilerini, Türkiye ekseninde analiz etmektedir. Tezin temel araştırma sorusu, farklı medeniyetlerin bir arada yaşamasının mümkün olup olmadığıdır. Çalışma kapsamında şu temel noktalar ele alınmaktadır: Teorik Çerçeve; Medeniyet kavramı, tarihsel kökenleri ve farklı akademisyenlerin tanımları üzerinden incelenmiştir. Francis Fukuyama'nın“Tarihin Sonu”ve Samuel Huntington'ın“Medeniyetler Çatışması”teorileri, İttifak projesine karşıt görüşler olarak analiz edilmiştir. İsrail-Filistin çatışması, medeniyetler arası bir gerilim örneği olarak ele alınmış; yazarın bölgeye yaptığı ziyaretler ve mülakatlarla desteklenmiştir. Medeniyetler İttifakı Projesi; 2005 yılında Türkiye ve İspanya'nın eş başkanlığında, Birleşmiş Milletler çatısı altında başlatılan proje detaylandırılmıştır. Türkiye'nin Rolü: Türkiye'nin hem Müslüman hem de seküler kimliğiyle Avrupa Birliği ve İslam dünyası arasında bir köprü kurma potansiyeli vurgulanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun farklı kültürleri bir arada yaşatma tecrübesi, medeniyetlerin barış içinde var olabileceğine dair tarihsel bir kanıt olarak sunulmuştur. Sonuç olarak tez iş birliği yoluyla medeniyetlerin çatışmak yerine bir arada yaşayabileceği fikrini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the theories of clash and alliance between civilizations, with a specific focus on Turkey's role in the global arena. The central research question explores whether it is possible for different civilizations to coexist peacefully. The main components of the study include: Theoretical Framework: The thesis defines“civilization”and analyzes opposing theories such as Francis Fukuyama's“End of History”and Samuel Huntington's“Clash of Civilizations”. Regional Focus: The Israel-Palestine conflict is analyzed as a case study of civilizational tension, supported by the author's field research and interviews in the region. The Alliance of Civilizations (AoC) Project: Launched in 2005 under the United Nations, co-chaired by Turkey and Spain, the project is presented as a practical initiative to reduce polarization. Turkey's Strategic Position: The study highlights Turkey's unique potential to act as a bridge between the Western and Islamic worlds due to its multicultural heritage and secular-democratic structure. The Ottoman model of governance is cited as a historical example of successful coexistence. The thesis concludes that through the Alliance of Civilizations framework, a“clash”is not inevitable, and a common ground for peace can be established.