Türkiye Yüzyılı Maarif Modelinde yer alan dijital araçlara yönelik 5. sınıf matematik öğretmenlerinin görüşleri
The views of 5th-grade mathematics teachers on the digital tools included in the Turkey Century Education Model
- Tez No: 1018592
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: 5. Sınıf Matematik dersi Yeni Maarif Modeli kapsamında kullanılan dijital eğitim araçlarının matematik öğretmenleri gözünden değerlendirilmesidir. Araştırmada öğretmenlerin söz konusu dijital araçların kullanımına ilişkin görüşleri, avantajları ve karşılaşılan sorunlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Gaziantep ilinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen ortaokullarda çalışan 23 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen ve 10 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, katılımcılar ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda matematik öğretmenlerinin Yeni Matematik Maarif Modeli kapsamında kullanılan dijital araçlara ilişkin görüşlerinin farklı temalar altında toplandığı görülmüştür. Öğretmenlerin büyük bir kısmı dijital araçların dersleri daha görsel, etkileşimli ve anlaşılır hâle getirdiğini ifade etmiştir. Bununla birlikte bazı öğretmenler, teknolojik altyapı yetersizlikleri ve dijital araçların kullanımına yönelik yeterli eğitim verilmemesi gibi sorunlara dikkat çekmiştir. Sonuç: Araştırma bulgularına göre, Yeni Matematik Maarif Modeli kapsamında kullanılan dijital eğitim araçlarının matematik öğretim sürecine önemli katkılar sağladığı görülmektedir. Ancak bu araçların daha etkili kullanılabilmesi için okullardaki teknolojik altyapının güçlendirilmesi ve öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimlerin artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this study is to evaluate the digital educational tools used in the 5thgrade mathematics course under the New Education Model from the perspective of mathematics teachers. The study aims to identify teachers' views on the use of these digital tools, their advantages, and the challenges encountered. Materials and Methods: The study group consists of 23 mathematics teachers working in middle schools in Gaziantep province, which is under the jurisdiction of the Ministry of National Ministry of National Education in Gaziantep province, selected via non-probability sampling. A semistructured interview form, developed by the researchers and consisting of 10 open-ended questions, used as the data collection tool. Data collected through face-to-face interviews with the participants. The collected data was analyzed using content analysis. Findings: The results of the study revealed that mathematics teachers' views on the digital tools used within the New Mathematics Education Model grouped under various themes. A significant portion of the teachers stated that digital tools made lessons visual, interactive, and understandable. However, some teachers highlighted issues such as insufficient technological infrastructure and the lack of adequate training on the use of digital tools. Conclusion: According to the research findings, it is evident that the digital educational tools used within the framework of the New Mathematics Education Model make significant contributions to the mathematics teaching process. However, it concluded that in order to use these tools more effectively, the technological infrastructure in schools must strengthen and in-service training for teachers must increase.