Bazı bacillus ve pseudomonas türlerinin Meloidogyne incognita vemeloidogyne chitwoodi'ye karşı etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of some bacillus and pseudomonasspecies against Meloidogyne incognita and meloidogynechitwoodi
- Tez No: 990140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BÖRTEÇİNE KASAPOĞLU ULUDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Önemli ürün kayıplarına neden olan kök ur nematodlarının mücadelesinde kullanılan yöntemlerin sınırlı olması nedeniyle tarımsal mücadelede alternatif yöntem arayışlarına yönelinmiştir. Bu çalışmada; biyolojik mücadele kapsamı içerisinde, Bacillus ve Pseudomonas türlerinin kök ur nematodları (Meloidogyne incognita ve Meloidogyne chitwoodi) ile mücadelede kullanım olanaklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma ile beş farklı Bacillus türü ve iki farklı Pseudomonas türünün in vitro denemelerinde M. incognita ve M. chitwoodi'nin larvaları ve yumurtadan çıkışına doğrudan etkileri, saksı denemelerinde ise bitki gelişimlerine olan etkileri araştırılmıştır. In vitro çalışmalarda %1, %10 ve %100 oranlarında bakteri süspansiyonları denenmiştir. En etkili oran %100 olarak belirlenmiştir. M. incognita ve M. cihtwoodi larvaları üzerinde en yüksek ölüm ve yumurtadan çıkışı engelleme oranı Bacillus megaterium bakterisinde tespit edilmiştir. Saksı sonuçlarında ise in vitro çalışmalara paralel olarak köklerde ur skalası ve yumurtadan çıkış oranları en düşük B. megaterium ve Pseudomonas fluorescens + B. megaterium uygulamalarında gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bakteri uygulamalarının nematod gelişimini ve üremesini baskıladığını göstermiştir. B. megaterium en etkili tür olarak öne çıkarken, P. fluorescens ve özellikle P. fluorescens + B. megaterium kombinasyonu diğer bakteri uygulamalarına kıyasla daha yüksek antagonistik etki göstermiştir. Genel olarak elde edilen bulgular, bakteri temelli uygulamaların kök ur nematodlarının biyolojik mücadelesinde önemli bir yaklaşım oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the limited effectiveness of the methods used to control root knot nematodes, which cause significant yield losses, there has been an increasing interest in the search for alternative approaches applicable in agricultural pest management. In this study, within the scope of biological control, the potential use of Bacillus and Pseudomonas species against root knot nematodes (Meloidogyne incognita and Meloidogyne chitwoodi) was evaluated. Accordingly, the direct effects of five Bacillus species and two Pseudomonas species on larval mortality and egg hatching of M. incognita and M. chitwoodi were investigated in vitro, while their effects on plant growth were examined in pot experiments. In the in vitro assays, bacterial suspensions at concentrations of 1%, 10%, and 100% were tested, and the most effective concentration was determined to be 100%. The highest larval mortality and inhibition of egg hatching in M. incognita and M. chitwoodi were observed with Bacillus megaterium. In the pot experiments, in parallel with the in vitro results, the lowest root gall index and egg hatching rates were recorded in the B. megaterium and Pseudomonas fluorescens + B. megaterium treatments. The results demonstrated that bacterial applications suppressed nematode development and reproduction. While B. megaterium emerged as the most effective species, P. fluorescens and particularly the P. fluorescens + B. megaterium combination exhibited higher biological efficacy compared to the other bacterial treatments. Overall, the findings indicate that bacteria-based applications can constitute an important approach for biological control of root knot nematodes.