Arap edebiyatında din ve feodalizm
Religion and feudalism in Arabic literature
  1. Tez No: 990255
  2. Yazar: HAZİNE GÜL CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUMEYSA BAKIR DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Arap edebiyatında din ve feodalizm, yalnızca edebî bir estetik ya da tarihsel bir olgu olarak değil, toplumsal kimliğin, adalet arayışının ve bireysel özgürlüğün odak noktası olarak büyük önem taşır. Bu iki tema, Arap toplumlarının kültürel hafızasında ve sosyopolitik yapısında belirleyici bir yer edinmiştir. Din, Arap edebiyatında hem manevi bir sığınak hem de toplumsal düzeni şekillendiren bir unsur olarak ele alınırken; feodalizm, toplumsal tabakalaşmanın ve güç dengesinin edebî yansımaları üzerinden yeniden yorumlanır. Bu çalışmanın odak noktası, Arap edebiyatında din ile feodalizmin birey ve toplum üzerindeki etkilerini eleştirel bir şekilde analiz etmektir. Edebi metinlerde dinin, bireysel özgürlükler ve ruhsal gelişim açısından nasıl bir rol oynadığı, geleneksel inançların ve pratiklerin toplumsal değişimi nasıl etkilediği irdelenir. Aynı şekilde, feodal yapının toplumsal adalet, sınıfsal eşitlik ve bireysel potansiyel üzerindeki olumsuz yansımaları; şiir ve nesir türlerindeki örnekler üzerinden detaylandırılır. Arap edebiyatında bu temaların işleniş biçimi, yalnızca geçmişe dair bir anlatı sunmakla kalmaz, aynı zamanda çağdaş toplumsal dönüşüm süreçleri için de yol gösterici olur. Din ve feodalizm çerçevesindeki sorgulamalar, modernleşen Arap toplumlarının karşı karşıya olduğu özgürlük, eşitlik ve adalet taleplerine yeni açılımlar getirmektedir. Böylece edebiyat, hem geleneğin eleştirisi hem de geleceğin toplumsal idealleri için bir laboratuvar niteliği kazanır. Sonuç olarak, bu çalışmanın önemi, Arap edebiyatında din ve feodalizmin evrensel insanlık sorunlarına verdiği tepkilerden ve sunduğu çözüm önerilerinden kaynaklanır. Toplumsal değişimin dinamikleriyle bireysel dönüşümün yollarını kesiştiren Arap edebiyatı, güncel tartışmalar ve gelecek vizyonları adına zengin ve ilham verici bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Arabic literature, religion and feudalism hold significant importance not only as literary aesthetics or historical phenomena but also as focal points of social identity, the quest for justice, and individual freedom. These two themes have established a decisive place in the cultural memory and socio-political structure of Arab societies. Religion is viewed in Arabic literature as both a spiritual refuge and a factor that shapes social order; meanwhile, feudalism is reinterpreted through its literary reflections of social stratification and power dynamics. The focus of this study is to critically analyze the effects of religion and feudalism on the individual and society in Arabic literature. It will examine the role of religion in terms of individual freedoms and spiritual development, and how traditional beliefs and practices influence social change. Similarly, the negative reflections of the feudal structure on social justice, class equality, and individual potential will be detailed through examples from poetry and prose. The way these themes are addressed in Arabic literature does not merely provide a narrative about the past; it also serves as a guide for contemporary social transformation processes. The inquiries framed within the context of religion and feudalism offer new insights into the demands for freedom, equality, and justice faced by modernizing Arab societies. Thus, literature becomes a laboratory for both the critique of tradition and the social ideals of the future. In conclusion, the significance of this study arises from the reactions and proposed solutions of Arabic literature to universal human issues concerning religion and feudalism. By intersecting the dynamics of social change with the paths of individual transformation, Arabic literature presents a rich and inspiring source for current discussions and future visions.