Karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniaenın hipervirulans genlerinin sıklığı ve biyofilm ile ilişkisi
Frequency of hypervirulence genes of carbapenem resistant Klebsiella pneumoniae and their relationship with biofilm
- Tez No: 990348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KARACALI TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHDİ MARZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Antimikrobiyal direnç, küresel ölçekte halk sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biri hâline gelmiştir. Bu bağlamda, özellikle K. pneumoniae gibi fırsatçı patojenlerin hem çoklu ilaç dirençli (ÇİD) hem de hipervirulan formları enfeksiyon kontrolünü daha da zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasında, klinik örneklerden izole edilen K. pneumoniae suşlarının antibiyotik direnç profilleri, biyofilm üretim düzeyleri ve bazı direnç (blaOXA-48) ile virülans (fimH1, rmpA, magA, iucA) genlerinin varlığı incelenmiştir. Moleküler analizler ile hipervirulans ile antibiyotik direnci arasında olası genetik ilişkiler değerlendirilmiş ve bu özelliklerin birlikte var olma eğilimlerinin sağlık hizmetleri açısından oluşturduğu riskler tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, hipervirulans ve direnç genlerinin bazı izolatlarda birlikte bulunduğunu, bu durumun enfeksiyonların tedavisini güçleştirdiğini ve mortalite riskini artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca biyofilm üretiminin, hem direnç hem de hipervirulansla ilişkili olabileceği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, antimikrobiyal dirençle mücadelede sadece direnç genlerinin değil, aynı zamanda virülans faktörlerinin de dikkate alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance has become one of the most significant global public health threats. In this context, the coexistence of multidrug resistance and hypervirulence in opportunistic pathogens such as K. pneumoniae poses a serious challenge to infection control. This thesis investigates the antibiotic resistance profiles, biofilm production levels, and the presence of selected resistance (blaOXA-48) and virulence (fimH1, rmpA, magA, iucA) genes in K. pneumoniae isolates obtained from clinical samples. Through molecular analyses, potential genetic correlations between hypervirulence and resistance genes were evaluated, highlighting their simultaneous occurrence and the increased risk this poses in healthcare settings. The findings indicate that in certain isolates, both hypervirulence and resistance genes co-exist, complicating treatment strategies and increasing mortality risk. Furthermore, biofilm formation appears to be potentially associated with both antimicrobial resistance and virulence. This study underscores the importance of considering virulence traits alongside resistance genes in the ongoing fight against antimicrobial resistance.