Felsefi danışmanlık açısından Platon ve Ran Lahav
Plato and Ran Lahav in terms of philosophy counseling
- Tez No: 990372
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefi Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Felsefi danışmanlık alanının en üretken filozoflarından biri olan Ran Lahav, felsefi danışmanlığın günlük yaşamın içindeki insanda“kişisel bir dönüşümü”hedeflediğini, bu dönüşümün de bilgeliği içerdiğini ileri sürer. Bu çalışmanın ilk bölümünde Ran Lahav'ın belirlediği felsefi danışmanlık ilkelerine, özellikle bilgelik hedefi çerçevesinde yer verilmiş; ardından Ran Lahav'ın felsefi danışmanlık alanyazınındaki (literatüründeki) ayırt edici düşünceleri üzerinde durulmuş ve bu yeni felsefe yapma tarzını nasıl uyguladığı ele alınmıştır. Felsefi danışmanlık uygulaması köklerini felsefe tarihinden alır. Felsefenin yaşam pratiği olarak danışmanlık da denilebilen uygulamalarını Eskiçağ filozoflarında görebiliriz. Eskiçağın, hatta felsefe tarihinin en verimli filozoflarından biri olan Platon'un düşünceleri insanın kendini dönüştürmesi, bilgeliğe doğru bir yol alış için bir rehber niteliği taşımaktadır. Bu bağlamda, ikinci bölümde Ran Lahav'ın Platon'un“Mağara Benzetmesi”nden hangi bakımlardan etkilendiği, bilgelik kavramını nasıl yorumladığı ele alınmıştır. Bilgeliğe doğru ilerlemenin Platon'da kendini nasıl gösterdiği, neyi ifade ettiği ve Platon'un kendi çağı için ileri sürdüklerinin bugün için bize neler söyleyebileceği, felsefi danışmanlık açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Platon'un düşüncelerinden felsefi danışmanlık ve felsefi uygulama çerçevesinde nasıl yararlanabileceğimiz diyalogların biçimi ve bilgi görüşü bağlamında ele alınmıştır. Bu bölümde Lahav'ın belirlediği felsefi danışmanlığın ilkeleri, ilk dönem çalışmaları ve son yıllarda geliştirdiği yeni felsefi uygulama yöntemi Derin Felsefe çerçevesinde eleştirel bir bakış açısıyla tartışılmıştır. Son olarak Platon ve Ran Lahav'ın görüşleri çerçevesinde felsefi danışmanlığın yaşamdaki rolü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ran Lahav, one of the most prolific philosophers in the field of philosophical counseling, argues that philosophical counseling aims for a“personal transformation”within the individual in daily life, and that this transformation encompasses wisdom. The first section of this study focuses on the principles of philosophical counseling identified by Ran Lahav, particularly within the framework of the goal of wisdom. It then examines Ran Lahav's distinctive ideas in the field of philosophical counseling (literature) and discusses how he applies this new style of philosophy. The practice of philosophical counseling has its roots in the history of philosophy. We can see applications of philosophy as a life practice, which could also be called counseling, in the philosophers of antiquity. The ideas of Plato, one of the most prolific philosophers of antiquity and indeed of the history of philosophy, serve as a guide for the transformation of the self and the path to wisdom. In this context, the second section examines how Ran Lahav was influenced by Plato's“Cave Allegory”and how he interpreted the concept of wisdom. It evaluates, from the perspective of philosophical counseling, how progress toward wisdom manifests itself in Plato, what it signifies, and what Plato's assertions for his own era might tell us today. In the third section, how we can benefit from Plato's ideas in the context of philosophical counseling and philosophical practice, focusing on the form of dialogues and the concept of knowledge is discussed. This section critically examines the principles of philosophical counseling established by Lahav, in the framework of his early work, and the new philosophical practice method he has developed in recent years, Deep Philosophy. Finally, the role of philosophical counseling in life is examined within the framework of the views of Plato and Ran Lahav.