Nijerya'da dinler arası ilişkiler ve tartışmaların toplumsal yansımaları - Lagos örneği
Societal reflections of interreligious relations and debates in nigeria - a case study of Lagos
  1. Tez No: 990375
  2. Yazar: ZAKARIYAH ATOLAGBE IBRAHEEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Din, Sociology, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Nijerya'nın kozmopolit şehirlerinden biri olan Lagos'ta dini gruplar arası ilişkilerin biçimlenişi ve bu ilişkilerin toplumsal yaşam üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışma, farklı dini toplulukların bir arada yaşadığı Lagos'ta dini gruplar arası uyumun, karşılıklı saygının ve zaman zaman ortaya çıkan gerilimlerin nasıl iç içe geçtiğini incelemekte; barışçıl birlikte yaşama kültürünü mümkün kılan tarihsel, sosyo-kültürel ve toplumsal dinamikleri ortaya koymayı amaçlamıştır. Nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülen saha çalışmasında, dini liderler, sivil toplum temsilcileri ve halktan bireylerle yapılan mülakatlara, doğrudan gözlemlere ve kapsamlı literatür taramasına başvurulmuştur. Elde edilen veriler, dini gruplar arası ilişkilerin günlük yaşamda nasıl tezahür ettiğini ve bu ilişkilerin toplum tarafından nasıl algılandığını derinlemesine değerlendirmeyi mümkün kılmıştır. Çalışma, Lagos örneği üzerinden dinin toplumsal yaşamda hem çatışma hem de dayanışma unsuru olarak rol aldığını analiz etmekte; dinî çoğulculuğun, şehir toplumunun kimlik ve ilişkiler sistemini çok katmanlı biçimde şekillendirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the formation of interreligious relations and their influence on social life in Lagos, one of Nigeria's most cosmopolitan cities. The study examines how interreligious harmony, mutual respect, and occasional tensions coexist within the diverse religious landscape of Lagos, where multiple faith communities live side by side. It aims to reveal the historical, socio-cultural, and societal dynamics that make peaceful coexistence possible. Within the framework of a qualitative research design, the fieldwork involved interviews with religious leaders, civil society representatives, and members of the public, complemented by direct observations and an extensive literature review. The data obtained made it possible to conduct an in-depth evaluation of how different religious group relations manifest in daily life and how they are perceived by society. Through the Lagos case, the study analyzes how religion functions as both a source of conflict and a means of solidarity in social life, demonstrating that religious pluralism shapes the city's system of identity and social relations in a multidimensional way.