Kimyasal depolama yöntemi ile hazırlanan bakır sülfür ince filmlerin özellikleri: Alttaban ve molar konsantrasyonu etkisi
Properties of copper sulfide thin films prepared by chemical deposition method: Effect of substrate and molar concentration
- Tez No: 990522
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, bakır sülfür ince filmler, cam ve ITO alttabanlar üzerinde 60 °C (2 saat) sıcaklıkta farklı başlangıç konsantrasyonları (0.25 M ve 0.5 M) kullanılarak kimyasal depolama yöntemi (KDY) ile başarıyla üretilmiştir. Bakır sülfür ince filmlerin fiziksel özellikleri (yapısal, morfolojik ve optik) detaylı bir şekilde incelenmiştir. X-ışını kırınımı (XRD) analizlerinden, düşük sentez sıcaklığı nedeniyle filmlerin genel olarak amorf/nanokristal yapıda oluştuğu tespit edilmiştir. FE-SEM ve AFM analizleri, düşük konsantrasyonda (0.25 M) alttaban türünün morfolojiyi belirlediğini ve düşük pürüzlülük sağladığını; konsantrasyonun 0.5 M'e çıkarılmasının ise tanecik boyutunu ve yüzey pürüzlülüğünü (Ra) belirgin şekilde artırdığını göstermiştir. İnce filmlerin oda sıcaklığındaki optik geçirgenlik ve soğurma değerleri 400–1100 nm aralığında incelenmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak hesaplanan yasak enerji aralığı (Eg) değerlerinin alttaban ve konsantrasyona bağlı olarak 2.07 eV ile 2.64 eV aralığında değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca geçirgenlik (%T) ve soğurma (A) verileri üzerinden yansıma (%R), sönüm katsayısı (k), kırılma indisi (n), reel ve imajiner dielektrik sabitleri (ε1, ε2) hesaplanarak optik davranışın yapısal değişimlerle ilişkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, copper sulfide thin films were successfully synthesized on glass and ITO substrates via the Chemical Bath Deposition (CBD) method at 60 °C for 2 hours, using different initial concentrations (0.25 M and 0.5 M). The physical properties (structural, morphological, and optical) of the copper sulfide thin films were investigated in detail. X-ray diffraction (XRD) analyses revealed that the films exhibited a generally amorphous/nanocrystalline nature due to the low synthesis temperature. FE-SEM and AFM analyses demonstrated that at low concentration (0.25 M), the substrate type governed the morphology and ensured low roughness, whereas increasing the concentration to 0.5 M significantly increased the grain size and surface roughness (Ra). The optical transmittance and absorbance values of the thin films were analyzed in the 400–1100 nm range at room temperature. The optical band gap (Eg) values, calculated using the obtained data, were determined to vary in the range of 2.07 eV to 2.64 eV depending on the substrate and concentration. Furthermore, the relationship between optical behavior and structural changes was revealed by calculating reflection (%R), extinction coefficient (k), refractive index (n), and real and imaginary dielectric constants (ε1, ε2) from transmittance (%T) and absorption (A) data.