Remarks on the trace formula for finite groups
Sonlu gruplar için iz formülü üzerine notlar
  1. Tez No: 990554
  2. Yazar: MELEKNAZ UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İKEDA, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
G sonlu bir grup olsun ve bir Γ alt grubunu ele alalım, ayrıca ρ: Γ → GL(V_ρ) altgrubun sonlu C-lineer uzayı V_ρ üzerine bir temsil olsun. İz formülünü, Ind_Γ^G(ρ)(f): Ind_Γ^G(V_ρ) → Ind_Γ^G(V_ρ) operatörünün bir f fonksiyonu için izini hesaplayarak yazmaktayız. Amacımız bu hesabın iki farklı yolunu sunmaktır: formülün spektral kısmı olan J(ρ,f) ve geometrik kısmı olan I(ρ,f)'yi yazmak. Formülün spektral kısmı, G'nin izomorfik olmayan indirgenemez temsilleri üzerinden bir toplamdır öyle ki spektral kısım Ind_Γ^G(ρ) temsilinin dekompozisyonunda beliren temsillerin katsayılarını içerir ve formülün geometrik kısmı Γ ve G gruplarının eşlenik sınıflarının hesaplanmasıyla ifade edilir. Genel formül olan J(ρ,f) = Tr(Ind_Γ^G(ρ)(f)) = I(ρ,f) eşitliği G sonlu grubu için Γ altgrubu ve onun ρ: Γ → GL(V_ρ) temsiline göre iz formülü olarak adlandırılır.
Özet (Çeviri)
Let G be a finite group and consider a subgroup Γ of G along with a representation ρ: Γ → GL(V_ρ) of Γ on a finite dimensional C-linear vector space V_ρ. We get the trace formula by computing the trace of the operator Ind_Γ^G(ρ)(f): Ind_Γ^G(V_ρ) → Ind_Γ^G(V_ρ) for a test function f: G → C. Our aim is to present this computation in two different ways, that is, by expressing the spectral side J(ρ,f) and the geometric side I(ρ,f) of the formula. The expression J(ρ,f) is a sum over non-isomorphic irreducible representations of G having the multiplicities of the irreducible representations emerging in the decomposition of the induced representation Ind_Γ^G(ρ) within and the geometric side I(ρ,f) of the trace formula is obtained by calculating the conjugacy classes of the groups Γ and G. We call the generalized formula J(ρ,f) = Tr(Ind_Γ^G(ρ)(f)) = I(ρ,f) the trace formula for the finite group G with respect to the subgroup Γ and ρ: Γ → GL(V_ρ).