Histerektomi sonrası müzik terapinin ağrıya etkisi: Sistematik derleme ve meta analiz çalışması
The effect of music therapy on pain after hysterectomy: A systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 990585
  2. Yazar: GÜLSÜN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU MALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu meta-analiz çalışmasının amacı, histerektomi sonrası dönemde müzik terapisinin postoperatif ağrı üzerindeki etkisini, farklı müdahale zamanlarını dikkate alarak nicel açıdan bütüncül biçimde değerlendirmektir. PRISMA 2020 kılavuzuna uygun olarak yürütülen sistematik literatür taraması sonucunda, Ocak 2000–Ekim 2025 tarihleri arasında yayımlanmış dört randomize kontrollü çalışma meta-analize dâhil edilmiştir. Dahil edilen çalışmaların ikisinde müzik terapisi intraoperatif dönemde (Nilsson, 2001; Zhang, 2005), diğer ikisinde ise postoperatif dönemde uygulanmıştır. Toplam 563 katılımcıdan elde edilen veriler doğrultusunda temel sonlanım noktası ağrı şiddeti olarak belirlenmiştir. Etki büyüklükleri küçük örneklem yanlılığı düzeltilmiş standartlaştırılmış ortalama fark olan Hedges' g ile hesaplanmıştır. Çalışmalar arasında orta-yüksek düzeyde heterojenlik saptanmıştır (Q(3) = 7.077; p = 0.069; I² = %60.26). Bu nedenle analizler rastgele etkiler modeli altında yürütülmüş, çalışmalar arası varyans Restricted Maximum Likelihood (REML) yöntemiyle tahmin edilmiş ve çıkarımsal istatistiklerde Knapp–Hartung düzeltmesi uygulanmıştır. Rastgele etkiler modeli ile elde edilen birleşik etki büyüklüğü küçük ve istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (g = -0.099; %95 GA: −0.717 – 0.519; p = 0.645). Yayın yanlılığı analizleri (Egger p = 0.803; Begg–Mazumdar p = 0.750) küçük çalışma etkisine veya sistematik yayın yanlılığına ilişkin istatistiksel kanıt bulunmadığını göstermektedir. Meta-analitik düzeyde anlamlı bir etki saptanmamasına karşın, bireysel çalışmaların bir kısmında müzik terapisinin anksiyete, fizyolojik parametreler (kalp hızı, solunum hızı, kan basıncı) ve analjezik gereksinimi üzerinde olumlu yönelimler bildirdiği görülmektedir. Özellikle intraoperatif dönemde uygulanan müzik terapinin otonom yanıtları modüle edebileceğine ve postoperatif deneyimi dolaylı olarak etkileyebileceğine ilişkin bulgular dikkat çekicidir. Bu meta-analiz, müzik terapisinin histerektomi sonrası ağrı yönetiminde küçük ve bağlama duyarlı bir etki potansiyeline sahip olabileceğini, ancak mevcut kanıtların bu etkinin güçlü ve genellenebilir biçimde var olduğunu göstermeye yetmediğini ortaya koymaktadır. Müdahale protokollerinin standardize edilmesi, daha büyük örneklemli randomize kontrollü çalışmaların yürütülmesi, körleme yöntemlerinin güçlendirilmesi ve uzun dönem sonuçların değerlendirilmesi, müzik terapisinin postoperatif ağrı yönetimindeki rolünün daha sağlam bilimsel temellere oturtulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this meta-analysis study is to quantitatively and holistically evaluate the effect of music therapy on postoperative pain in the post-hysterectomy period, taking into account different intervention times. As a result of a systematic literature search conducted in accordance with the PRISMA 2020 guidelines, four randomized controlled trials published between January 2000 and October 2025 were included in the meta-analysis. In two of the included studies, music therapy was applied in the intraoperative period (Nilsson, 2001; Zhang, 2005), and in the other two, in the postoperative period. Based on data obtained from a total of 563 participants, the primary endpoint was determined as pain intensity. Effect sizes were calculated using Hedges' g, the standardized mean difference corrected for small sample bias. Moderate-to-high levels of heterogeneity were found between the studies (Q(3) = 7.077; p = 0.069; I² = 60.26%). Therefore, analyses were conducted under a random effects model, inter-study variance was estimated using the Restricted Maximum Likelihood (REML) method, and Knapp–Hartung correction was applied to inferential statistics. The combined effect size obtained with the random effects model was found to be small and statistically insignificant (g = -0.099; 95% CI: −0.717 – 0.519; p = 0.645). Publication bias analyses (Egger p = 0.803; Begg–Mazumdar p = 0.750) show no statistically significant evidence of small study effects or systematic publication bias. Although no significant effect was found at the meta-analytic level, some individual studies reported that music therapy had positive effects on anxiety, physiological parameters (heart rate, respiratory rate, blood pressure), and analgesic requirements. Particularly noteworthy are the findings suggesting that music therapy applied during the intraoperative period may modulate autonomic responses and indirectly influence the postoperative experience. This meta-analysis reveals that music therapy may have a small and contextually sensitive potential effect on post-hysterectomy pain management, but current evidence is insufficient to demonstrate a strong and generalizable effect. Standardizing intervention protocols, conducting larger-sample randomized controlled trials, strengthening blinded methods, and evaluating long-term outcomes will contribute to establishing a more robust scientific foundation for the role of music therapy in postoperative pain management.