Kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddet ile mücadelede İstanbul Sözleşmesi'nin ceza muhakemesi hukuku düzenlemeleri
Criminal procedure law provisions of the Istanbul Convention on combating violence against women and domestic violence
- Tez No: 990665
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Yaygın olarak İstanbul Sözleşmesi ismiyle bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin ceza muhakemesi hukukuna ilişkin düzenlemeleri, tezin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda öncelikle Sözleşme bağlamında başta kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddet olmak üzere konumuzla ilgili temel kavramlara ilişkin tanım ve yaklaşımlara yer verilmiş, devamında ikinci bölümde Sözleşme'nin tarihsel arka planı ile temel amaçları, kapsamı, ilkeleri ve genel yükümlülükleri özelinde Sözleşme ile ilgili genel bilgiler izah edilmeye çalışılmıştır. Tezin son bölümünde ise Sözleşme'nin ceza muhakemesi hukukuna ilişkin öngördüğü belirli hükümler, özellikle insan hakları hukukunda cezasızlıkla mücadele kapsamında belirlenen ilkeler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Akabinde anılan kuralların Türk hukukundaki yansımalarıyla birlikte Türk hukukunun Sözleşme'nin ceza muhakemesi düzenlemeleri ile uyumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The provisions of the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, commonly known as the Istanbul Convention, on criminal procedure law constitute the subject of this thesis. In our study, firstly, definitions and approaches to the basic concepts related to our subject, especially violence against women and domestic violence, are given in the context of the Convention, and then, in the second part, general information about the Convention is tried to be presented in terms of the historical background of the Convention and its main objectives, scope, principles and general obligations. In the final part of the thesis, specific provisions of the Convention on criminal procedure law are examined in line with the principles set out in human rights law in the context of combating impunity. Subsequently, the reflections of the aforementioned rules in Turkish law and the compliance of Turkish law with the criminal procedure provisions of the Convention are examined.