Kanon mücadelesi içinde Nâzım Hikmet (1963-1970)
Nâzım Hikmet in the struggle for the canon (1963-1970)
- Tez No: 990742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Nâzım Hikmet'in Türkiye'de ilk kitabı 1929'da (835 Satır), son kitabı ise 1936'da (Şeyh Bedreddin Destanı) yayımlanmış, ardından şiirleri Türkiye'de fiilen 29 yıl yasaklanmıştır. 30 Ekim 1964 tarihli Yön dergisinde“Yön Bir Demagojiyi Daha Yıkıyor”çıkışının ardından kitapları yeniden yayımlanmaya başlamıştır. 1936'dan 1965 yılına kadar Nâzım Hikmet, şiiri dolaşımda olamadığı için belirleyici bir konumda değildir. 27 Mayıs sonrasında değişen siyasi atmosferin ardından Nâzım Hikmet'in şiiri mevcut atmosfere uygun biçimde yeni bir şiir anlayışının öncüsü olmuştur. Nâzım Hikmet şiiri için dergi, kitap ve gazetelerde yer alan yazı, inceleme ve tartışmalar değerlendirildiğinde ise yeni bir sorunla karşılaşılır. Nâzım Hikmet'i“tanı(ya)madan”yetişen kuşaklar, onun şiiriyle“hesaplaşmak”mecburiyetinde kalırlar. Bu tezde Nâzım Hikmet'in ölüm tarihi olan 3 Haziran 1963 ve kitaplarının tekrar basılmaya başlandığı 1965 senesi başlangıç noktası olarak alınırken, Nâzım Hikmet'in“kurucu bir figür”olarak kabul edildiği Halkın Dostları'nın ilk sayısında yayımlanan“Gerici Sanata Hücum”yazısı bitiş tarihi olarak alınmıştır. 3 Haziran 1963 ile Mart 1970 arasında Nâzım Hikmet'e dair yazılanlar ayrıntılı biçimde incelenmektedir. 1960-1970'li yıllarda hem politik hem de estetik perspektifle farklı Nâzım Hikmet imgeleri yaratıldığı ve bu imgeler üzerinden bir kanon mücadelesi verildiği açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nâzım Hikmet's first book in Turkey was published in 1929 (835 Lines), and his last one in 1936 (The Epic of Sheikh Bedreddin) afterward, his poetry was banned in Turkey for 29 years. Following the publication of his poems Yön magazine on October 30, 1964, his books began to be published again. Because Nâzım Hikmet's poems were not published until 1965, he did not gain a significant place in Turkish poetry. In the changing political atmosphere following the May 27 coup, Nâzım Hikmet's poems pioneered a new poetic approach appropriate to the prevailing atmosphere. When we analysis the articles, essays, and discussions on Nâzım Hikmet's poetry in magazines, books, and newspapers, we encounter a new problem. Generations that grew up“unfamiliar”with Nâzım Hikmet are forced to 'come to terms with' his poetry. This thesis will take as its starting point the date of Nâzım Hikmet's death, June 3, 1963, and the year 1965, when his books began to be published again. It will conclude with an article titled“Gerici Sanata Hücum”published in the first issue of Halkın Dostları, which considered Nâzım Hikmet a“founding figure”of Turkish poetry. The articles written on Nâzım Hikmet between June 3, 1963, and March 1970 will be examined. As a result of this examination, it will be argued that multiple images of Nâzım Hikmet created between the 1960s and 1970s can be mentioned, and that these images are a product of the struggle for a canon of the 1960s and 1970s.