The examinations of the u.s. false claims act &system of whistleblowingand their applications to The Turkish legal system
Abd gerçeğe aykırı talepler yasasının & ihbar sistemininincelenmesive bunların Türk hukuk sistemine uygulanması
- Tez No: 990745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENE LETTOW LERNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The George Washıngton Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Türkiye ekonomisinin büyümesi ve kamu harcamalarının artmasıyla birlikte, kamu hizmetlerinin sunumunda özel aktörlerin giderek daha fazla rol üstlenmesi nedeniyle kamuya yönelik dolandırıcılık, yapısal nitelikte önemli bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu durum, tarihsel olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde Gerçeğe Aykırı Talepler Yasasının (False Claims Act-FCA) kabulüne yol açan koşullarla belirli açılardan benzerlik göstermektedir. Türkiye, usulsüzlükle mücadele amacıyla cezai, idari ve hukuki mekanizmalar kullansa da, bu çerçeveler her zaman erken tespiti veya kamu kayıplarının etkili şekilde telafi edilmesini sağlamamaktadır. Bu tez, FCA'nın tarihsel gelişimini ve işleyiş yapısını inceleyerek, düzenlemenin iç bilgi kaynaklarına dayanması, hukuk mahkemeleri tarafından hükmedilecek para cezası (civil penalty) öngörmesi ve özel kişilere tamamlayıcı bir uygulama rolü tanıması gibi kendine özgü özelliklerini ön plana çıkarmaktadır. Analiz, FCA'nın etkinliğine katkı sunan unsurları belirlemekte ve bunların Türk hukuk sistemine hangi ölçüde uyarlanabileceğini değerlendirmektedir. Bu karşılaştırmalı çerçeveye dayanarak tez, Türkiye'nin kamu kurumlarına karşı ileri sürülen kamu idaresini aldatmaya yönelik hileli ödeme taleplerine özgü, müstakil bir özel hukuk yaptırım yasasından fayda sağlayacağını savunmaktadır. Mevcut yapısal sınırlamaları gidermek amacıyla çalışma, ABD'deki qui tam mekanizmasını bütünüyle iktibas etmeden; hukuk mahkemeleri tarafından hükmedilecek para cezası (civil penalty), içerden bilgi verenlere yönelik teşvikler ve özel kişilerin telafi süreçlerine yargı denetimi altında katılmasına imkân tanıyan hibrit bir model önermektedir. Buna paralel olarak, Türkiye'de kapsamlı bir muhbir koruma rejiminin bulunmayışı ayrı bir yasal ihtiyaç doğurmaktadır. Bu nedenle tez, güvenli bildirim kanalları, misillemeye karşı koruma ve koşullu gizlilik içeren bir Muhbir Koruma Kanunu'nun kabulünü önermektedir. Bu iki teklif— gerçeğe aykırı taleplere ilişkin yaptırım yasası ve bütünsel bir ihbarcı koruma rejimi— bir arada değerlendirildiğinde, usulsüzlüklerin tespitini geliştiren, hesap verebilirliği güçlendiren ve kamu kaynaklarını koruyan tamamlayıcı ve kurumsal olarak uygulanabilir bir strateji sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As Turkey's economy expands and public expenditure grows, due to the increasing involvement of private actors in public service delivery, government fraud has emerged as a significant structural concern, analogous in certain respects to the conditions that historically prompted the development of the U.S. False Claims Act (FCA). Although Turkey employs criminal, administrative, and civil mechanisms to address misconduct, these frameworks do not consistently ensure early detection or the effective recovery of public losses. This thesis examines the historical evolution and operational structure of the FCA, highlighting the statute's distinctive reliance on insider knowledge, enhanced civil penalties, and a supplemental enforcement role for private individuals. The analysis identifies design elements that have contributed to the FCA's effectiveness and assesses their potential adaptability within the Turkish legal system. Based on this comparative framework, the thesis argues that Turkey would benefit from a dedicated civil enforcement statute aimed specifically at fraudulent claims against public bodies. To address current structural limitations, it proposes a hybrid model introducing civil penalties, incentives for insiders, and court-supervised mechanisms allowing private participation in civil recovery, without replicating thed U.S. qui tam mechanism in full. A parallel legislative need also arises from the absence of a comprehensive whistleblower protection regime in Turkey. The thesis therefore recommends the adoption of a Whistleblower Protection Act establishing secure reporting channels, safeguards against retaliation, and conditional confidentiality. Together, these two proposals—a civil fraud enforcement statute and a coherent whistleblower protection framework—offer a complementary and institutionally realistic strategy for improving detection, strengthening accountability, and safeguarding public resources.