Özel yetenekli öğrencilerin pozitif genç gelişim düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of positive youth development levels of gifted students in terms of various variables
- Tez No: 990778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP ÜMİT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı özel yetenekli öğrencilerin pozitif genç gelişim düzeylerini akademik mükemmeliyetçilik, algılanan aile desteği ve olumlu gelecek beklentisi açısından incelemek ve bu değişkenlerin pozitif genç gelişimi üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini ortaya koymaktır. Yöntem: Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş olup çalışma grubunu Ankara ve Erzurum'daki Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenim gören 301 öğrenci oluşturmuştur. Veriler ilgili ölçekler aracılığıyla toplanmış, analizlerde Pearson korelasyon ve Hayes PROCESS Model 6 kullanılmıştır. Bulgular: Akademik mükemmeliyetçiliğin pozitif genç gelişimi ile negatif ilişkili olduğu; aile desteği ve olumlu gelecek beklentisinin pozitif genç gelişimi ile pozitif yönde ilişkili bulunduğu belirlenmiştir. Her iki değişkenin akademik mükemmeliyetçilik ile pozitif genç gelişimi arasındaki ilişkide aracı role sahip olduğu, seri aracılık modelinin de anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Aile desteği ve olumlu gelecek beklentisi, özel yetenekli öğrencilerin gelişiminde önemli koruyucu faktörlerdir. Mükemmeliyetçiliğin olumsuz etkileri bu kaynaklar aracılığıyla zayıflamakta, öğrencilerin sosyal-duygusal gelişimi güçlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Propose: The aim of this study is to examine the positive youth development levels of gifted students in terms of academic perfectionism, perceived family support and positive future expectation and to reveal the direct and indirect effects of these variables on positive youth development. Method: The research was carried out in a relational survey model and the study group consisted of 301 students studying at Science and Art Centers in Ankara and Erzurum. The data were collected through the relevant scales, and Pearson correlation and Hayes PROCESS Model 6 were used in the analysis. Findings: Academic perfectionism is negatively associated with positive youth development; family support and positive future expectations were positively associated with positive youth development. It was observed that both variables had a significant mediating role in the relationship between academic perfectionism and positive youth development, and the serial mediation model was also significant. Conclusions: Family support and positive future expectations are important protective factors in the positive development of gifted students. The negative effects of perfectionism are weakened through these resources, and the social-emotional development of students is strengthened.