Sınıf öğretmenlerinin 2024 Türkçe Dersi Öğretim Programına yönelik görüşleri
Classroom teachers' views on the 2024 Turkish Course Curriculum
  1. Tez No: 990846
  2. Yazar: MUZAFFER ERENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim yaklaşımlarındaki değişiklikler, farklılaşan ihtiyaçlar ve gelişen şartlar nedeniyle öğretim programları zaman zaman yenilenmektedir. Nitekim 2024 yılında Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve bu model esas alınarak hazırlanan öğretim programları tanıtılmıştır. Yeni öğretim programları 2024-2025 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte kademeli olarak okullarda uygulanmaya başlamıştır. Bu araştırmanın odağını İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programı oluşturmaktadır. Programın ilk kez 1. sınıflarda uygulanıyor olması ve ilk okuma yazma öğretim sürecinin yenilenen programa göre yürütülmesi nedeniyle sınıf öğretmenlerinin program hakkındaki görüşlerini belirlemek oldukça önemlidir. Bu nedenle araştırma sınıf öğretmenlerinin İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması ile yürütülen bu araştırmada veriler, programın ilk uygulayıcısı konumunda bulunan ilkokul 1. sınıf öğretmenlerinden toplanmıştır. Verilerin toplanması sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin; ilk okuma yazma öğretim sürecinin uygulanması, programa eklenen yeni kavramların etkililiği, hatırlatma ve pekiştirme haftalarının eklenmesi, dört temel dil becerisine yönelik yöntem ve teknikler, farklılaştırma çalışmaları, ölçme ve değerlendirme süreci, programın güçlü ve zayıf yönleri ve öneriler temaları altında toplandığı belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen görüşlerine ve araştırma bulgularına dayalı olarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to changes in educational approaches, evolving needs, and changing circumstances, curricula are updated periodically. Indeed, in 2024, the“The Century Of Türkiye Education Model”and the curricula prepared based on this model were introduced. The new curricula began to be implemented gradually in schools with the start of the 2024-2025 academic year. This research focuses on the Primary School Turkish Language Curriculum. Because the program is being implemented for the first time in first grade and the initial reading and writing instruction process is being conducted according to the updated program, determining the opinions of classroom teachers about the program is quite important. Therefore, this research was conducted to determine the opinions of classroom teachers regarding the Primary School Turkish Language Curriculum. This research, conducted using a case study approach within qualitative research designs, collected data from first-grade classroom teachers who were the initial implementers of the program. A semi-structured interview form developed by the researcher was used to collect data, which was then analyzed using content analysis. The research results revealed that the teachers' opinions were grouped under the following themes: implementation of the initial reading and writing instruction process, effectiveness of new concepts added to the program, inclusion of review and reinforcement weeks, methods and techniques for the four basic language skills, differentiation studies, the measurement and evaluation process, strengths and weaknesses of the program, and recommendations. Furthermore, various recommendations were presented based on the teachers' opinions and research findings.