Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na ilişkin öğretmenlerin beklentilerin incelenmesi
Examining teachers' expectations concerning the Science Curriculum within the Türkiye Century Education Model
  1. Tez No: 996600
  2. Yazar: ÖZGÜN KURTCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitimin planlı ve sistemli yürütülmesinde öğretim programları büyük önem taşımakta, programların başarısı ise sahadaki uygulayıcılar olan öğretmenlere bağlı olmaktadır. Öğretmen geri bildirimleri, eksiklerin belirlenmesi ve geliştirme çalışmalarına yön vermesi açısından kritiktir. Bu çalışmada, 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na ilişkin öğretmen tespitlerinden hareketle Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı kapsamında 5. sınıf fen bilimleri öğretmenlerinin beklentileri, 2024 programına yönelik algıları ile güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlere dair görüşleri incelenmiştir. Bulguların programın sahadaki yansımalarını görünür kılması ve öğretmen eğitimi ile program geliştirme süreçlerine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Nitel desende yürütülen araştırmada veriler, Ankara'da görev yapan 50 fen bilimleri öğretmeninden yapılandırılmış anket ve yarı yapılandırılmış görüş formları aracılığıyla toplanmış; içerik analiziyle kategorize edilmiştir. Bulgular, kazanım sayısı ve konu yoğunluğunun azalmasının olumlu karşılandığını, sürdürülebilirlik ve çevre konularına verilen önemin anlamlı bulunduğunu göstermektedir.Öğretmenler, TYMM'yi öğrenci merkezli, etkin katılımı destekleyen ve günlük yaşamla ilişkilendirme yönleri güçlü bir yaklaşım olarak değerlendirmekte; ancak güncellenen programa ilişkin rehberlik ve desteğe ihtiyaç duyduklarını, alternatif ölçme-değerlendirme araçlarının kullanımına dair açıklamaları yetersiz bulduklarını belirtmektedir. Program ve ölçme yöntemlerine yönelik ek açıklamalar ile okul laboratuvarları ve fiziksel imkânların iyileştirilmesini önermektedirler. Genel olarak TYMM'nin öğrenci gelişimini destekleyici ve olumlu olduğu, önerilerin dikkate alınması hâlinde programın daha uygulanabilir ve amacına daha etkili hizmet edebilir nitelik kazanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Curricula have a major role in the planned and systematic implementation of education. The successful implementation of programmes depends on the teachers who are the ultimate implementers in the field. The feedback of the teachers on the programme during the process is extremely important in identifying and correcting deficiencies in the programme and in guiding new work. In this study, based on the topics that teachers believe need to be improved in the 2018 Science Curriculum, the expectations of 5th-grade science teachers from the Turkey Century Education Model (TYMM) Science Curriculum, teachers' perceptions of the 2024 Science Curriculum, and their views on its strengths and areas for improvement are examined. The findings are expected to contribute to the programme's visibility in the field and to teacher training and programme development processes. In the qualitative research design study, data were obtained from 50 science teachers working in Ankara by using questionnaires and semi-structured interview forms. The data were categorized using the“content analysis method.”The findings indicate that the decrease in the number of achievements and subject intensity was considered positive. The level of coverage of sustainability and environmental issues was found to be significant.Teachers consider TYMM to be a strong approach which is student-centred, supporting active participation, and related to daily life. How ever, teachers indicate that they need guidance and support regarding the updated programme. The explanations provided on how to use alternative assessment tools were found to be insufficient. Teachers have expressed the need for additional explanations regarding the programme and assessment methods. They have recommended improving school laboratories and physical facilities. In general, TYMM has been found by teachers to be supportive and positive for student development. It is believed that evaluating the suggestions will make the programme more applicable, support student development, and serve its purpose.